Przejazd przez Pireneje? Jasne! – czyli samochodem do Hiszpanii

To już nasz drugi wpis tego typu. Tym razem zabieramy Was w trasę przez Bordeaux, Pireneje i Madryt. O trasie przez Barcelonę przeczytać możecie TUTAJ. Tymczasem głodni widoku Pirenejów ruszajmy w góry!

Wyruszamy 29 grudnia 2017, zapakowani jak zawsze po dach, tym razem z dwójką dodatkowych pasażerów głodnych hiszpańskich przygód. Kierujemy się standardowo na :  Wrocław – Drezno – Norymberga – Fryburg – Miluza i tu nasza droga rozjeżdża się z trasą wiodącą przez Barcelonę. Jedziemy na Bordeaux, Bayonne, Zaragoza , Madrid, Granada, Motril.

Trasa według nawigacji (naszego niezawodnego TomToma, który wie wszystko, recenzja niebawem TUTAJ) zajmuje około 34 godziny i ma długość około 3279 km. Trasa przez Barcelonę opiewa na 3262 km i zajmuje 35 godzin, więc wybór tak naprawdę zależy od nas, albo od atrakcji, których chcemy po drodze uraczyć.

 

VIDEO – cała trasa Polska (Łódź) – Hiszpania (Motril)

Postanowiliśmy zgrać filmik z całej trasy do Hiszpanii, oczywiście w finalnej wersji jest mocno przyspieszony, żebyście nie usnęli :)  Serdecznie przepraszamy za dyskotekową muze.. ale tym razem technologia wygrała z nami 1:0 i nie było wyjścia ;)

 

Trasa do Hiszpanii

 

Trasę podzieliliśmy na dwa noclegi- jest to najlepszy stosunek czasu przejechanego do czasu wolnego. Po drodze, jak zawsze stanęliśmy aby coś zwiedzić. Co zobaczyć na odcinku do Miluzy, pisaliśmy już w poprzednim trasowym poście TUTAJ. Wybierając drogę przez Pireneje, warto zatrzymać się na chwilę w Bordeaux. Oprócz kupienia dobrego wina, proponujemy mały postój przy Le Miroir d’eau, Lustrze wodnym, Espejo de agua. Zarówno w dzień jak i w nocy robi niesamowite wrażenie, a będąc tam w okresie letnim, spacer po „fontannie” jest niesamowity.

Oczywiście dla zmotoryzowanych ważne info parkingowe. Są miejsca przy ulicy Quai Richelieu, czyli tej, przy której po jednej stronie znajduje się fontanna z lustrem, a po drugiej pałac. Jeśli nie ma tam wolnego miejsca, proponujemy udać się na ogromny parking podziemny (chyba 7 pięter pod ziemią jak dobrze pamiętam :) ), z którego windą dostaniemy się w różne miejsca miasta w zależności co chcemy zobaczyć. Oczywiście haracz parkingowy jest dość wysoki, bądźcie przygotowani ;)

 

Bayonne i Pireneje

 

Po Bordeaux, warto zatrzymać się w Bayonne. Już jedną nogą prawie jesteśmy w Hiszpanii, więc wita nas słońce, palmy, ciepła pogoda i ON- jego wysokość Ocean. Wzburzony jak zawsze. Dajemy się chwilę oczarować wysokim falom i ruszamy dalej.

 

 

Granice możemy przekroczyć przez Irun jadąc krętą górską drogą, lub niezbyt krętą, ale nadal rozpościerającą się na wysokościach autostradą. Można także pojechać do Túnel de Somport. Bezpłatnego tunelu na granicy Francusko- Hiszpańskiej (N134/E7) i w tym miejscu przejechać przez Pireneje. Tym razem tak właśnie uczyniliśmy. Pomimo wysokości Pirenejów, przejazd jest całkiem prosty i przyjemny. Trasa widokowa, śniegu sporo, naprawdę warto :)

 

 

W Hiszpanii na tej trasie czeka na nas Zaragoza i Madrid.

 

 

 

Koszty podróży do Hiszpanii

 

Tak jak poprzednio samochód wyposażony w silnik diesla 2.0, spalanie w trasie 6 l. /100 km. Harmonogram podróży 2 noclegowej, wraz z kosztami wygląda następująco:

Wyjazd – Łódź : godzina 6:00

 150 zł paliwo ( Łódź: cena 4,50 zł/l zatankowano 33 l.  -> CIRCLE K)

 240 zł paliwo ( Zgorzelec: cena 4,43 zł/l zatankowano 54 l.  -> CARREFOUR ZGORZELEC)

 152 zł paliwo (Umkirche: cena 4,90 zł (1,15€)/l zatankowano 52 l.  -> ESSO, Umkirche Hauptstrasse),

 30€ nocleg (Hotel Premiere Classe Montbeliard – Sochaux, Rue du Collège, 25600 Sochaux, Francja) -recenzja TUTAJ

CZAS:  14 h, DYSTANS: 1260 km

Przyjazd – Sochaux : godzina 20:00

Wyjzad – Sochaux: godzina 7:30

 124 zł paliwo (Bedenac: cena 5,19 zł (1,22€)/l. zatankowano 24 l. -> Bedenac, E606)

 39€ nocleg (Hotel Acqs Hôtel, 6 Avenue De La Gare, 40100 Dax, Francja)  – recenzja TUTAJ

CZAS:  14 h, DYSTANS: 940 km (Bez zwiedzania Bordeaux 11 h)

Przyjazd – Dax: godzina: 21:30

Wyjazd – Dax: godzina: 8:00

 253 zł paliwo (Huesca, calle Ballobar: cena 4,29 zł/l zatankowano 59 l. -> BONAREA)

 128 zł paliwo (Alcala de Hernares, Carretera Nacional II: cena 4,29 zł/l. -> ALCAMPO)

CZAS:  16 h, DYSTANS: 1100 km (Bez zwiedzania Bayonne i Madrytu 12 h)

Przyjazd – Motril: godzina 23:30

UWAGA! Jeśli założysz konto na Booking i zarezerwujesz nocleg korzystając z mojego linka, dostaniesz 50zł zwrotu ;) LINK -> https://www.booking.com/s/34_6/lkspol34

Wystarczy wkleić nazwę hotelu w przeglądarkę.

 

 

No to co? Podsumowujemy trasę przez Pireneje?

CZAS:  3 dni, DYSTANS: 3300 km, KOSZT: 1047 zł paliwo + 69€ noclegi

Dla przypomnienia i porównania trasa prze Barcelonę:

CZAS:  3 dni, DYSTANS: 3230 km, KOSZT: 999 zł paliwo + 74€ noclegi

Uwaga! Trasą przez Barcelonę jechaliśmy w Sierpniu 2017, trasą przez Pireneje w Grudniu 2017! Ceny paliw i hoteli mogą się przez to nieznacznie różnić.

 

Co warto zwiedzić po drodze?

Standarodowo, nasze drogowe posty zawierają zdjęcia robione telefonami, zza szyby, w deszczu, słońcu, gradobiciu i są kwintesencją ‘łapania co się da’ w trakcie szybkiej jazdy, więc wybaczcie, prześwietlenia, poruszenia i inne cudne mankamenty ;)

 

Bordeaux:

 

Będąc we Francji, nie zapomnijcie skosztować prawdziwego Croissanta i pysznej chrupiącej bagietki. Pamiętajcie, im więcej mąki tym lapsza :) Jadąc rano, 7:00- 8:00, nie sposób nie dostrzec francuskich piekarenek (boulangerie) – mocne światło wewnątrz, tłum kupujących i piękny zapach. 

 

 

 

Madrid:

 

 

Granada:

 

 

A najmilsze w tych wszystkich podróżach są przyjazdy na miejsce :)  Szczególnie, gdy sąsiedzi zostawiają prezent na stole (GRACIAS!).

 

 

Kto jechał, a kto dopiero jedzie? Jaka trasa? Ahoj!