ASTURIAS paraíso natural

Informacje, które będziemy Wam prezentować  w ramach HISZPANADY:

1.

 • dane geopolityczne i demograficzne
 • sławne osoby

2.

 • miasta, miasteczka, ciekawe miejsca polecane przez nas

3.

 • muzea, kultura, regionalne pamiątki
 • uczelnie wyższe

4.

 • fiesty i święta

5.

 • kuchnia i alkohole regionalne
 • ciekawostki

6.

 • język i dialekt regionalny

7.

 • serwisy informacyjne
 • kamerki online
 • pogoda

MATERIAŁY GOŚCINNE

 

Comunidad autónoma

Principado de Asturias

1.

Dane geopolityczne i demograficzne

3 największe miasta to Oviedo, Gijón i Avilés

Oviedo jest stolica regionu. W skali całego kraju Oviedo jest na 23 miejscu, co do wielkości miast, pod względem liczby mieszkańców.

W Asturii miastem z największą liczbą mieszkańców nie jest stolica, lecz Gijón.

Języki: Español, Asturiano, Eonaviego

Asturia, w skali kraju zajmuje:

10. miejsce pod względem powierzchni (superficie)

14. miejsce pod względem ilości mieszkańców (población)

13. miejsce pod względem PKB (PIB -Producto Interno Bruto)

Patronka Asturii - Nuestra Sra. de Covadonga

Nazwa ASTURIA pochodzi od ludów zamieszkujących pierwotnie te tereny, mianowicie Asturów.

POŁOŻENIE

Asturia to region na północy Hiszpanii, położony w wąskim pasie pomiędzy Morzem Kantabryjskim, a Górami Kantabryjskimi.

Graniczy na wschodzie z Kantabrią, na zachodzie z Galicją, na północy z Morzem Kantabryjskim, a na południu z Castilla y León.

Asturia nazywana jest España Verde i El Paraíso Natural. Piękne zielone łąki i zapierające dech w piersiach widoki ze szczytów górskich potwierdzają to każdym calu. 

 

KLIMAT

Asturia ma klimat oceaniczny i deszczowy. Najcieplejsze temperatury występują na wybrzeżu pomiędzy Gijón i Villaviciosa. Latem temperatury wynoszą średnio 20-25 °C (oczywiście w cieniu :)). Zimy są zróżnicowane przez pryzmat wysokości. W Oviedo wynoszą około 10 stopni, im wyżej unosimy się w góry, tym stopień spada średnio o 0,5 °C na każde 100m. npm. Obszary przybrzeżne są narażone na ciągłe wiatry i sztormy. W Gijón, zimą, można oglądać ogromne fale sięgające 11 metrów. Na najwyższych szczytach Somiedo i Picos de Europa średnie roczne temperatury wynoszą około 2°C.

 

Montañas de Asturias

SZCZYTY

W Asturii znajduje się 128 szczytów o wysokości ponad 2000m. Do najwyższych należą:

Torrecerredo (2650m.), la montaña más alta de Asturias, compartida con León.

Torre de Santa María en Picos de Europa (2596m.)

• Torre Cerredo ma 2650 metrów i jest najwyższym szczytem Asturii i Castilla de León. Po asturiańsku to La Torre Cerréu – o języku będzie później, ale już możecie wyczuć to charakterystyczne, asturiańskie U.

PORTY LOTNICZE I MORSKIE:

Asturia posiada lotnisko: el aeropuerto de Asturias:

Lotnisko Asturias codziennie obsługuje linie łączące z:  Palma de Mallorca, Madrid, ​​Barcelona, Lanzarote, Sevilla, a co tydzień z Sur de Tenerifa, Alicante, Málaga, Valencia, Bruksela, Londyn, Genewa.

Transporte marítimo:

Gijón-Nantes / Saint Nazaire (Francja) przez Autopista del Mar 14

Gijón-Poole (Wielka Brytania)

Gijón-Rosslare (Irlandia)

W 2016 r. Połączenia te zostały zawieszone trwają prace nad ich wznowieniem.

2.

Znane osoby z regionu Asturii

Wybrałam dla Was 3 nazwiska, które warto znać i myślę, że większość osób już wie o kim mowa :)

Severo Ochoa de Albornoz: Premio Nobel de Medicina

Severo Ochoa urodził się w Luarca 24 września 1905 roku, a zmarł 1 listopada 1993 roku w Madrycie. Wybitny biolog, biochemik i genetyk. Nagrodzony Noblem w dziedzinie medycyny za badania nad RNA. Specjalizował się w enzymologii, przeprowadzał badania nad witaminą B1. Był członkiem zespołów naukowych i stowarzyszeń w krajach takicj jak: Niemcy, Stany Zjednoczone, Japonia, Chile, Argentyna i Urugwaj.

Wyniki jego prac naukowych przyczyniły się m.in. do zrozumienia podstawowych etapów metabolizmu węglowodanów i kwasów tłuszczowych, biosyntezy kwasów nukleinowych, funkcji biologicznej witaminy B1.

 

Fernando Alonso: piloto de carreras

Hiszpański kierowca Formuły 1. Dwukrotnie zdobył mistrzostwo świata i trzykrotnie wicemistrzostwo. Urodził się 29 lipca 1981 roku w Oviedo, czyli stolicy regionu Asturii.

Po więcej informacji dla fanów motoryzacji odsyłam bezpośrednio na stronę Fernanda: https://www.fernandoalonso.com/bio

 

Letizia Ortiz Rocasolano: Princesa Heredera

Urodziła się 15 września 1972 w Oviedo. Ukończyła szkołę podstawową La Gesta (Educación General Básica en el Colegio público La Gesta de Oviedo), kolejno kontynuowała naukę w Instytucie Alfonso II (Instituto Alfonso II). Ze względu na pracę ojca, rodzina musiała przenieść się do Rivas-Vaciamadrid,  miasta w regionie wspólnoty autonomicznej Madrytu. Tam Letizia kontynuowała naukę oraz ukończyła studia wyższe z zakresu dziennikarstwa na Universidad Complutense de Madrid.

W latach 1992–1993, odbyła staż w gazecie La Nueva España de Oviedo. Następnie uzyskała tytuł magistra i wyleciała do Guadalajary  w Meksyku, aby rozpocząć studia doktoranckie (których nie ukończyła) i pracować dla gazety Siglo 21. Prywatnie po 10 latach nieformalnego związku wyszła za mąż, ale związek przetrwał tylko rok. Nie mieli dzieci.

 

Premio Mariano José de Larra

W 2000 roku Letizia otrzymała nagrodę Mariano José de Larra przyznawaną przez Stowarzyszenie Prasowe Madrytu za pracę jako najlepsza dziennikarka poniżej 30 lat.

Letizia poznała obecnego króla Hiszpanii na kolacji zorganizowanej przez jednego z jego kolegów, dziennikarza Pedro Erquicię.

Boda real y Luna de miel

22 maja 2004 roku podczas ceremonii w katedrze Almudena odbył się królewski ślub. Po nim książęta Asturii rozpoczęli miesiąc miodowy w Cuenca, mieście w górach środkowo-wschodniej Hiszpanii. Podczas swojej pierwszej podróży jako małżonkowie odwiedzili także Albarracín, Saragossę i San Sebastián.

Nacimiento de la princesa Leonor (2005) y la de la infanta Sofía (2007)

Najstarsza córka książąt Asturii urodziła się 31 października 2005 roku w Międzynarodowym Szpitalu Ruber w Madrycie. Druga córka, Sofía urodziła się 29 kwietnia 2007 w tym samym szpitalu.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że w przypadku królewskich córek używa się jedynie pierwszych imion, ale na chrzcie otrzymały one tytuły Leonor de Todos los Santos de Borbón y Ortiz i Sofía de Todos los Santos de Borbón y Ortiz

Reina consorte de España

Letizia została królową Hiszpanii 19 czerwca 2014 roku w akcie proklamacji swojego męża, króla Filipa VI. Książęta Asturii zostali królami Hiszpanii w związku z abdykacją króla Juana Carlosa I. Letizia miała wtedy 42 lata. Ciekawostką jest fakt, że jest pierwszą rozwiedzioną kobietą, która wstąpiła na tron ​​Hiszpanii! Nie ma również żadnych „królewskich” korzeni. To zwykła asturiańska dziewczyna, która zaszła niezwykle wysoko 😊

 

3.

Miasta, miasteczka i miejsca polecane przez nas  :)

Miasta i miasteczka, które warto odwiedzić: 

Avilés

Candás

Covadonga

Cudillero

Gijón

Lastres

Llanes

Luanco

Luarca

Oviedo

Ribadesella

San Esteban

Villaviciosa

Kolejne informacje niebawem :)

Obserwuj nas, aby być na bieżąco z Asturią! :)