Hiszpańskie TOP 10: te miasta musisz zobaczyć!

Hiszpania ma się czym pochwalić, a tutejsze miasta kuszą wieloma cennymi zabytkami. Gdzie warto się wybrać?

Oto 10 miast, którym podczas wycieczki po Hiszpanii warto się uważniej przyjrzeć.

Hiszpania, kraj o bogatej historii, pasjonującej kulturze i niepowtarzalnej atmosferze, skrywa w sobie wiele fascynujących miejsc, które czekają na odkrycie. Przez wieki kształtowana przez różnorodne wpływy i wydarzenia, Hiszpania oferuje podróżnikom unikalną podróż przez miasta, które są jednocześnie świadkami przeszłości i pulsującymi centrami nowoczesności. W tym artykule zapraszamy Cię do podróży po dziesięciu najbardziej urokliwych miastach hiszpańskich, gdzie historia splata się z nowoczesnością, a tradycja miesza się z niezwykłą energią życia codziennego. Przygotuj się na podróż pełną barw, smaków i niezapomnianych doświadczeń – oto nasz przewodnik po top 10 miastach Hiszpanii, które warto koniecznie odwiedzić!

icon-6.png

TOP 10: Bilbao

Najważniejsze miasto Kraju Basków ma się czym pochwalić. Układ urbanistyczny z XIV wieku, okazała katedra św. Jakuba oraz gondolowy Most Biskajski, pochodzący z XIX wieku- oto najważniejsze atrakcje miasta. Miłośnicy sztuki współczesnej również chętnie zaglądają na teren Bilbao. Dla nich najważniejszą atrakcją miasta jest Muzeum Guggenheima, mieszczące się w nowoczesnym budynku zbudowanym na opuszczonych terenach poprzemysłowych.

icon-6.png

TOP 9: Santiago de Compostela

To galicyjskie miasto kojarzone jest przede wszystkim z Drogą św. Jakuba oraz katedrą, która miała powstać nad grobem Apostoła Jakuba Większego. Można tu również zobaczyć piękne place, domy wznoszone w XVII i XVIII wieku, oraz tak cenne zabytki sakralne, jak XII-wieczny zespół klasztorny czy kaplica Capilla das Angustias de Abaixo, pochodząca z XVIII stulecia.

icon-6.png

TOP 8: Kadyks

Wizyta w Kadyksie to idealna propozycja dla tych, którzy kochają historię. To najstarsze miasto w Hiszpanii, o którego historii przypominają liczne zabytki. Zwiedzanie Starego Miasta może się okazać rewelacyjną przygodą dla każdego, podobnie jak wizyta w miejscowej katedrze. Wieża Tavira, Dzielnica Świętej Marii oraz liczne fiesty i pokazy flamenco – oto atrakcje, dzięki którym wycieczki po tym mieście na długo zapisują się w pamięci zwiedzających.

icon-6.png

TOP 7: Avila

Rodzinne miasto św. Teresy przyciąga cennymi zabytkami z czasów średniowiecza, a w jego zabudowie miejsce bardzo ważne zajmują kościoły. Nie brak tu świątyń romańskich i gotyckich, choć i barokowy kościół z relikwiami św. Teresy robi wrażenie. Dumą Avili są potężne mury obronne, które liczą sobie 2,5 km długości i zwartym pierścieniem otaczają miasto. Brukowane uliczki i gwarne place – wszystko to sprawia, że Avila może oczarować gości swym niepowtarzalnym charakterem.

icon-6.png

TOP 6: Girona

Girona, często nazywana bramą do Costa Brava, kusi wspaniałymi zabytkami. Doskonale znana jest tutejsza katedra, niezapomnianych wrażeń dostarcza również spacer po dzielnicy żydowskiej – jednej z najlepiej zachowanych w całej Europie. Malownicze zaułki tutejszej starówki, Arabskie Łaźnie, kolorowe domy nad rzeką Onyar – oto atrakcje, którym warto się uważniej przyjrzeć.

icon-6.png

TOP 5: Madryt

Stolica Hiszpanii to reprezentacyjne place (w tym słynna Brama Słońca) i piękne świątynie. To miasto może się pochwalić ważnymi placówkami muzealnym, wśród których wyróżnia się Muzeum Prado z cenną kolekcją malarstwa hiszpańskiego, włoskiego i flamandzkiego. Wycieczki po Madrycie można też zaplanować w taki sposób, by zwiedzić Pałac Królewski – oficjalną siedzibę hiszpańskiego władcy. I tu na gości czekają cenne dzieła sztuki oraz kolekcja dawnej broni.

TOP 4 na naszej liście

icon-6.png

TOP 4: Granada

Granada może się pochwalić bliskością Sierra Nevada i długą historią, o której przypominają cenne zabytki. Tym najważniejszym jest Alhambra, która w XIII-XV wieku była siedzibą emirów Grenady. Do dziś jest to jeden z najcenniejszych zabytków mauretańskich, jakimi może się pochwalić Hiszpania. W mieście tym warto również zobaczyć katedrę w stylu gotycko-renesansowym oraz pałac arcybiskupi z XVII wieku. Nie lada gratką może się też okazać spacer po zabytkowej dzielnicy Albacin, która każdego oczaruje swoim charakterem.

icon-6.png

TOP 3: Sewilla

Sewilla to nie tylko najważniejsze miasto hiszpańskiej Andaluzji, ale też jeden z ciekawszych kierunków podróży. W tym mieście warto zwiedzić Alkazar oraz katedrę, znaną jako miejsce spoczynku Krzysztofa Kolumba. Renesansowy gmach dawnej giełdy,  Złota Wieża z XIII wieku oraz Dom Piłata – oto najważniejsze atrakcje, na które warto zwrócić uwagę. Pięknie prezentuje się też budynek Królewskiej Fabryki Cygar, dziś służący jako siedziba Uniwersytetu.

icon-6.png

TOP 2: Ronda

Ronda to przede wszystkim głęboki wąwóz El Tajo oraz zabytkowe mosty, które pozwalają na swobodne przemieszczanie się po tym wyjątkowym mieście. Nie brak tu cennych zabytków: wiekowych świątyń, zabytkowych murów obronnych i reprezentacyjnych domów, dawniej służących najzamożniejszym mieszczanom. Ronda może się pochwalić m.in. Domem Mauretańskiego Króla, klasztorem św. Izabeli od Aniołów oraz areną walk byków – jedną z najsłynniejszych w całej Hiszpanii.

icon-6.png

TOP 1: Barcelona

Wizyta w Barcelonie to nie lada gratka dla miłośników architektury secesyjnej. W tym mieście można zobaczyć wiele budynków, które projektował Gaudi - kastylijski architekt, kojarzony przede wszystkim z bazyliką Sagrada Familia (turystyczną wizytówką Barcelony). Spacer po Parku Guell, wizyta na terenie słynnej Dzielnicy Gotyckiej oraz wizyta na wzgórzu Montjuic – oto atrakcje, na które w trakcie zwiedzania tego miasta z pewnością warto postawić.

Hiszpańskie miasta mają dużo uroku, a możliwość zapoznania się z ich zabytkami każdemu z nas może sprawić wiele radości. Cenne zabytki, malownicze zakątki i muzea pełne cennych dzieł sztuki – wszystko to sprawia, że wycieczki do Hiszpanii są tak popularnym rozwiązaniem dla wielu turystów. Wszystkie te miasta możecie odwiedzić, korzystając z szerokiej oferty wakacji w Hiszpanii z ITAKĄ – w ramach wycieczek, city breaków lub wczasów.

Podsumowując, Hiszpania to kraj pełen kontrastów, bogatej historii i niezapomnianych przeżyć. Odkrywanie uroków hiszpańskich miast to podróż przez czas i kulturę, która z pewnością pozostawi niezapomniane wspomnienia. Bez względu na to, czy kierujesz się ku zachodniemu wybrzeżu do Barcelony, czy może wybierasz się na południowe uliczki Sewilli, Hiszpania zawsze zachwyci swoją różnorodnością i gościnnością.

Zachęcamy do spędzenia urlopu w Hiszpanii i do eksplorowania uroków m.in miast wymienionych w naszym artykule. Gwarantujemy, że to może być dla Ciebie niezapomniane doświadczenie, pełne smaków, dźwięków i zapachów Hiszpanii.

Aby dowiedzieć się więcej o innych fascynujących miejscach na Półwyspie Iberyjskim, zapraszamy do przeczytania innych artykułów na naszej stronie. Znajdziesz tam inspirujące opowieści podróżnicze, praktyczne wskazówki dotyczące zwiedzania oraz wiele ciekawostek z różnych zakątków Hiszpanii. 

Artykuł zawiera informację handlową.