OD RONDY PO TARRAGONĘ - ŚLADAMI MIAST SEAT-A

Odtwórz wideo

Dzień DObry!

Zapraszamy Was dzisiaj na kolejny artykuł o Hiszpanii. Tym razem zgłębimy wspólnie temat hiszpańskiej motoryzacji, a dokładnie marki SEAT, którą wyróżnia ciekawy zabieg marketingowy. Nadaje ona bowiem swoim modelom nazwy, zapożyczone od hiszpańskich miast, wysp czy pałacu. Przyjrzymy  się krótkiej ale i burzliwej historii SEAT-a i poznamy miejsca, które były inspiracją dla projektantów kolejnych modeli. Ciekawi i gotowi?  No to ruszamy :)

SEAT rozpoczął działalność w celu zmotoryzowania powojennej Hiszpanii, produkując samochody na licencji włoskiego Fiata.

Historia de la marca SEAT- tytułem wstępu

SEAT, czyli Sociedad Española de Automóviles de Turismo to hiszpańska marka motoryzacyjna, której zakłady produkcyjne na terenie Hiszpanii, znajdują się w Martorell nieopodal Barcelony i są to jedne z nowocześniejszych zakładów produkcyjnych na starym kontynencie. Otwierał je sam król Juan Carlos I w 1993 roku. Obecnie SEAT-y sprzedawane są na pięciu kontynentach, w 70 krajach! Choć marka należy teraz do niemieckiego koncernu Volkswagen AG, designe nadal wychodzi spod rąk hiszpańskich projektantów.

Cofnijmy się jednak do początków, czyli do 1950 roku, w którym to INI (Instituto Nacional de Industria) zaczyna przygodę z uniezależnieniem motoryzacyjnym Hiszpanii. Na marginesie dodam jeszcze (gdyby ktoś nie spojrzał dobrze na datę :)), że były to trudne czasy generała Franco. Warto znać tło i uwarunkowania historyczne w tej opowieści. Hiszpania w tym czasie miała średnio tylko 3 samochody na tysiąc mieszkańców! W dniu 9 maja 1950 r. podpisano umowę o utworzeniu spółki. Głównym udziałowcem było INI, a partnerem technologicznym był FIAT, który miał również formalne udziały i kontrolę nad marką SEAT.

Pierwszym modelem SEAT-a był SEAT 1400, wprowadzony na rynek w 1953 roku i przeznaczony do obsługi wyższych stanowisk rządu krajowego. Był to sedan, którego nazwa wywodzi się z jego pojemności, tak jak miało to miejsce w przypadku kolejnych modeli SEAT-a, w kolejnych latach.

W 1980 FIAT pogrążył się jednak we własnym kryzysie i odsprzedał INI swoje akcje. W 1986 roku, większość udziałów przejęła grupa Volkswagen AG. Rozpoczęła się dobra passa… 

Kryzys marka przeszła dopiero w 2007 roku, kiedy to jako jedyna z grupy VW odnotowała ujemne saldo sprzedaży. Porażka napędziła jednak zmiany. SEAT przeszedł metamorfozę zarówno wizerunkową jak i marketingową, tak ukierunkowaną, aby jego modele kojarzone były jako sportowe i temperamentne.

Dlaczego SEAT zapożycza nazwy dla swoich modeli od hiszpańskich miast i wysp?

Hiszpańska marka przeszła kilka faz nazewnictwa swoich modeli samochodów. Zaczęli, jak większość, od pojemności skokowej  silnika, mieliśmy zatem SEAT-y 800, 1400 czy 1500. Później rozpoczęto numerowanie modeli. Nastąpiły więc czasy SEAT-a 124, 127, 128, 131, 132 i 850. Kolejny etap przyniósł ze sobą pomysł na własne nazewnictwa modeli i tu mieliśmy na przykład SEAT-a Fura…

No tak, macie racje, brzmi to co najmniej dziwnie :) Na szczęście ekipa SEAT-a również była podobnego zdania i zapoczątkowała tym samym nową erę w nazewnictwie marki- erę hiszpańskich miast.

SEAT tylko dwa razy wyłamał się ze swojej strategii, tworząc modele Mii i Exeo.

Co dla SEAT-a jest ważne, wybierając nazwy dla swoich modeli? Temperament i charakterystyka samochodu! Pomyśl – z czym kojarzy Ci się Ibiza? Z imprezą? Fiestą? Wakacjami? To dobrze, bo model SEAT-a, który przejął nazwę od gorącej wyspy, jest przecież modelem małym, ale nakłaniającym do szaleństwa i zabawy. 

A Toledo? To raczej nie jest miejsce zabaw i wakacyjnego szaleństwa. To miasto trzech kultur, a SEAT Toledo, to dostojny model stworzony przez hiszpańskich projektantów, wyprodukowany wraz z Niemcami, z nastawieniem na rynek międzynarodowy. 

Fakt dobierania nazw modeli samochodów, od istniejących już nazw hiszpańskich miast i miejsc, jest jednym z aspektów wyróżniających SEAT-a, na tle innych marek. Owszem, ktoś mógłby powiedzieć teraz, że FIAT zrobił podobnie nazywając swojego SUV-a Freemont, albo Chevrolet, wybierający nazwę Malibu. Są to jednak przypadki pojedynczego zabiegu marketingowego. SEAT jest prawie cały czas (pamiętamy przecież o Mii i Exeo) wierny swojej strategii marketingowej opartej o nazewnictwo hiszpańskie. A wszystko zaczęło się od SEAT-a RONDA. 

MIASTO Ronda

SEAT RONDA

Źródło: https://clicacoches.com

SEAT RONDA

Naszą podróż zaczynamy w 1982 roku, od znanej z niezwykłego wąwozu, Rondy. SEAT sprzedał 113.241 sztuk tego modelu samochodu, który nie miał jednak kolejnej generacji. Model był niezwykle popularny i udany. To właśnie w tym okresie pojawił się słynny logotyp SEAT-a, przypominający literę S z pięcioma wbudowanymi prętami.

 W 1983 roku, model zaczął być eksportowany do innych krajów.

To również ten model, mogą kojarzyć miłośnicy historii motoryzacji, jako słynny żółto-czarny egzemplarz, prezentujący zmiany jakie zaszły w modelu względem FIAT-a, który to oskarżał Hiszpanów o kopiowanie i rozpowszechnianie podrabianych części włoskiej marki.

Gdy sędziowie odwiedzili fabrykę SEAT-a, przedstawiono im model Ronda, pomalowany na żółto i czarno, aby wskazać, które części odróżniają go od włoskich samochodów. Pewnie większość zna już resztę historii. Sąd oddalił pozew, a SEAT kontynuował produkcję modelu RONDA, który zawsze będzie zapamiętany przez wszystkich jako „ten czarno-żółty model”.

RONDA

A co wiemy o samej Rondzie? Model samochodu zasłynął z czarno-żółtego egzemplarza, a miasto Ronda słynie z wąwozu!. To właśnie on rozdziera Rondę na połowę i jest wizytówką tego miejsca. Zwie się El Tajo de Ronda i ma blisko 160 metrów głębokości i 100 metrów szerokości. Zrobi na Was wrażenie- gwarantujemy :)

ISLA Eivissa - Wyspa Ibiza

SEAT IBIZA

SEAT IBIZA

SEAT Ibiza to model segmentu B, który doczekał się już piątej generacji, a debiutował w 1984 roku! Nazwa nawiązuje oczywiście do jednej z wysp na Balearach- Ibizy. SEAT Ibiza był pierwszym modelem całkowicie zaprojektowanym, od zera, bez zapożyczeń od FIAT-a. Ibiza stała się ikoną Hiszpanii, będąc najlepiej sprzedającym się modelem. Była niekwestionowaną królową lat 80′. Występowała nawet w rajdach, wygrywając mistrzostwo aż trzykrotnie (1996, 1997 i 1998). Była również ikoną Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie

 

 

Poniżej spot reklamowy na 30 urodziny Ibizy :)

Wyspa Ibiza

Jest to jedna z Wysp Balearskich. Wyspa, o której zdecydowanie możemy powiedzieć, że ma dwie twarze. Z jednej strony spokój, chillout, morze, słońce… Z drugiej gorące noce, imprezy, krzyki radości i błyskające neony. Już chyba wiecie, dlaczego hiszpański, motoryzacyjny bestseller otrzymał nazwę Ibiza. Stolicą wyspy jest miasto o tej samej nazwie (warto tu przy okazji wspomnieć, że tak naprawdę nazwa wyspy to Eivissa :) ).

Co warto zwiedzić w mieście Ibiza? Czy trzeba wczytywać się w przewodniki i wyszukiwać wcześniej konkretnych atrakcji? NIE! Lecisz, bądź płyniesz do stolicy wyspy, zakładasz wygodne buty i zaczynasz swoją hiszpańską przygodę. Miasto jest ładne i ciekawe samo w sobie. Nie musisz niczego umieć i niczego wiedzieć, aby oddać się szalonej hiszpańskiej, nocnej zabawie, i tak samo, aby następnego ranka zaznawać chillout’u na jednej z tutejszych plaż.

Ibiza? Wsiadasz, jedziesz, lecisz, płyniesz i zaczynasz hiszpańską przygodę!

No dobra… musicie wiedzieć jedno- na Ibizie znajduje się słynny Privilege Club, czyli największa dyskoteka na świecie wpisana do Księgi Rekordów Guinessa! Brzmi gorąco? :)

MIASTO Málaga

SEAT Málaga

SEAT Málaga

SEAT Málaga, to model segmentu C, następca SEAT-a 131, który pojawił się w 1984 roku i produkowany był do roku 1991. Nazwa pochodzi od wszystkim doskonale znanego, portowego, andaluzyjskiego miasta Málaga. Model ten nie odniósł jednak spektakularnego sukcesu, bowiem sprzedano wyłącznie 231.000 sztuk. W tamtym okresie inne marki oferowały bardziej nowoczesne rozwiązania w tej samej cenie. Między innymi dlatego marce SEAT z tym modelem, nie udało się przebić przez konkurencję. Jako ciekawostkę, warto wspomnieć, że w Grecji był to SEAT Gredos, ponieważ Malaga przypominała Grekom słowo Malaka, które w języku greckim oznacza wulgarne określenie homoseksualnego mężczyzny. 

Málaga

Jeżeli chodzi o samo miasto Pabla Picasso, to przede wszystkim musicie wiedzieć, że zostało ono założone przez Fenicjan w 770 r. p. n. e. Tak, tak, oznacza to, że jest to jedno z najstarszych miast! Szybko wybudowano w nim port, który działa to dziś. Dlatego, gdy następnym razem ocenisz Malagę jako „takie tam, miasto portowe”, to pomyśl, że w tym przypadku to brzmi dumnie!  Na tym skończymy, bowiem Malaga jest miastem tak dużym i tak ciekawym, że napisanie tu kilku zdań o teoretycznie najciekawszych i najbardziej charakterystycznych miejscach i ciekawostkach byłoby niezwykle krzywdzące. Koniecznie musicie tu przyjechać! Każdy znajdzie coś dla siebie. Pierwszym miejscem, do którego my się udaliśmy było, a jakżeby inaczej- El Museo Automovilístico, o czym możesz przeczytać klikając poniżej:

MIASTO mARBELLA

SEAT MARBELLA

Źródło: https://noticias.coches.com

SEAT mARBELLA

Model segmentu A, który swą nazwę wziął od słynnego andaluzyjskiego, turystycznego i obecnie stosunkowo drogiego miasteczka – Marbella.

Obok np. Benidorm, to niezwykle popularne  miejsce wśród turystów z Niemiec czy Anglii. Miasteczko jest nieduże, więc i segment samochodu był nieduży. Produkowany do 1998 roku, sprzedał się w liczbie 600.000 egzemplarzy! Ciekawostką jest fakt, że jednym z najpopularniejszych wariantów tego modelu, był wariant JEANS. Tak, tak… chodzi dokładnie o słynny materiał, bowiem wnętrza tych samochodów łączyły w sobie odcienie koloru niebieskiego będące imitacją popularnych „jeansów”.

Źródło: http://www.gieldaklasykow.pl/

MARBELLA

Marbella jest miastem o dwóch obliczach. W jej sercu jest piękna biała dzielnica, obsypana mnóstwem kwiatów i tętniąca klasycznym andaluzyjskim klimatem. Jest miejscem z duszą i historią. Tuż obok znajduje się Puerto Banús, z terenami przepychu, bogactwa i luksusu.

W jednym mieście zarówno spacerujesz wąskimi, białymi uliczkami, chłonąc hiszpański klimat i podskakujesz z wrażenia i przerażenia przed pędzącymi ulicami miasta Lamborgini czy Ferrari. 

Marbella to miasto, w którym swoje posiadłości mają największe gwiazdy. Trzymają tu swoje luksusowe samochody i jachty. Spacer przez Puerto Banús jednych napawa zazdrością, innych zachwytem, a jeszcze innych motywuje do rozwoju i sukcesu, czego i Wam życzymy :)

Puerto Banús 

MIASTO TOLEDO

SEAT TOLEDO

SEAT Toledo

SEAT Toledo to następca SEAT-a Málaga. Pojawił się w 1991 roku. Produkowany był bardzo długo. W 2009 roku, doczekał się nawet przekształcenia w nadwozie minivana. Nazwa pochodzi od miasta Toledo, w prowincji Castilla – La Mancha, dawnej stolicy Królestwa Hiszpanii.

 

Źródło: https://clicacoches.com

Seat Todelo Pódium - Tan solo 29 unidades fabricadas, una por cada medallista español, a los que se les fue entregado como regalo

W rozpoznawalności tego modelu również pomogły Igrzyska Olimpijskie. Wypuszczono wersję limitowaną- i to bardzo limitowaną!  29 egzemplarzy o nazwie Todelo Pódium.  Były one prezentem dla wszystkich medalistów Igrzysk. Zawierały wbudowane telefony, drewniane wstawki w klamkach drzwi i na kierownicy. Wnętrza w całości wykonane były ze skóry.

Źródło: https://petrolblog.com

Toledo

Miasto Toledo, czyli miasto trzech kultur, zabiera nas od słonecznej Malagi i Marbelli zdecydowanie bardziej na północ. Klimat się lekko ochładza, ale czuć powiew dostojności, historii i kultury. Było stolicą Hiszpanii, jest wizytówką prowincji Castilla – La Mancha. Leży nad rzeką Tag. Miasto pośród niczego, robi niesamowite wrażenie!

MIASTO Córdoba

SEAT Córdoba

Źródło: https://pictures.topspeed.com

SEAT Córdoba

SEAT Córdoba pojawił się w 1993 roku, jako model wywodzący się bezpośrednio z drugiej generacji Ibiza. Powstał w trzech wersjach: dwudrzwiowej, czterodrzwiowej i pięciodrzwiowej, tej ostatniej znanej jako Córdoba Vario. Był produkowany do 2009 roku. Jego nazwa pochodzi od andaluzyjskiego miasta Córdoba, znanego z historycznego Kalifatu, a obecnie z Wielkiego Meczetu. Model ten był bardzo udany, bowiem łączył bardzo dobrą jakość ze stosunkowo niską ceną. Był bardziej przestronny, niż Ibiza i tańszy od Toledo.

Córdoba

Miasto Córdoba to miejsce, w którym starówka została w całości wpisana na Listę UNESCO! W zasadzie moglibyśmy już na tym zakończyć, ale musimy powiedzieć Ci jeszcze o Wielkim Meczecie, który musisz zobaczyć będąc w tym mieście, to absolutne minimum! Nieopodal jest most, który większość młodych ludzi może kojarzyć z serialowego hitu Gra o Tron. Z czego jeszcze słynie Córdoba? Z festiwalu Patios, który przyciąga rokrocznie rzeszę turystów chcących poczuć magię hiszpańskich podwóreczek! Mamy nadzieję, że przyciągnie i Ciebie.

MIASTO INCA

SEAT INCA

SEAT Inca

SEAT Inca to mała furgonetka produkowana w latach 1995 – 2003, która miała pojemność ładunkową sięgającą 2900 litrów. Jej nazwa pochodzi od gminy Inków na Majorce, na Balearach, a jej produkcja obejmowała 173.000 sztuk. Nie miała kolejnego następcy. SEAT zrezygnował z tego typu modelu. Warto jednak pamiętać o Inca, bowiem wiele zestawień i my sami często zapominamy o tym modelu, podając za sztandarowe przykłady nazw SEAT-a: Ibizę czy Toledo. A Inca, to siostra dobrze znanego wszystkim Volkswagena Caddy. Choć w Polsce mało znana, w Hiszpanii sprzedawała się bardzo dobrze. Był to flotowy model wielu hiszpańskich firm, np. Telefónica. Zdobył również nagrodę sprzedażową w Portugalii.

Inca

Miasteczko Inca znajduje się w północnej części wyspy Majorka i jest trzecim, co do wielkości miastem tejże wyspy. Słynie z wina i skórzanych wyrobów. Koniecznie musicie zawitać tu w czwartek, aby zasmakować cotygodniowego targu z pięknym rękodziełem.

MIASTO GRANADA

SEAT ALHAMBRA

SEAT Alhambra

SEAT Alhambra powstał w 1996 roku, jako model segmentu D, dzieląc komponenty i design z ówczesnym Fordem Galaxy i Volkswagenem Sharan. Grupa Volkswagen była w tym projekcie odpowiedzialna za rozwój mechaniczny, podczas gdy Ford był odpowiedzialny za uprzemysłowienie. Alhambra swą nazwę zapożyczyła od jednego z najpopularniejszych zabytków Hiszpanii, czyli warownego zespołu pałacowego w Granadzie. Twierdzy mauretańskich kalifów, należącej do emirów z dynastii Nasrytów.  W 2010 roku zaprezentowano kolejną generację SEAT-a Alhambra. Obecnie możemy kupić model z 7 siedzeniami. Wszystkie możemy złożyć i wszystkie możemy też wyjąć! Oczywiście z wyjątkiem przednich :). Fotele mogą być także obracane o 180 stopni!

Zespół Pałacowy Alhambra

Alhambra to najważniejszy zabytek Hiszpanii Południowej. Jest to ogromny zespół zamkowo-pałacowy z XIII wieku, znajdujący się w mieście Granada. Miliony turystów przyjeżdżają w to miejsce rokrocznie i w niektórych terminach jest ogromna trudność ze zdobyciem biletów. Arabska architektura z czasów średniowiecznej Europy z pięknymi ogrodami Generalife przepełnionymi cyprysami i palmami i niesamowitym widokiem na ośnieżone góry Sierra Nevada (nie tylko zimą!) robi przeogromne wrażenie. W 1984 roku Alhambra została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

MIASTO AROSA

SEAT AROSA

Źródło: https://www.abc.es/motor

SEAT Arosa

SEAT Arosa został wprowadzony na rynek w 1997 roku, jako duchowy następca  SEAT-a Marbella. Łącznie sprzedano 178 000 egzemplarzy i z wyjątkiem zmiany stylizacji pod koniec 2000 roku, nie było drugiej generacji modelu. Jego następcą jest SEAT Mii, który jako jeden z dwóch (pamiętamy o Exeo), nie nawiązuje do hiszpańskich nazw. Arosa to gmina-  Villagarcía de Arosa, w prowincji Pontevedra w Galicji, oraz wyspa Illa de Arousa. Seat Arosa to autko maleńkie i ekonomiczne, było więc idealne dla wszystkich, szukających rozwiązań dla niedrogiego i łatwego poruszania się po mieście. Jako ciekawostkę warto dodać, że SEAT prezentował swoje modele zawsze w miastach, od których  zapożyczał nazewnictwo.  Jednak na krótko przed zaprezentowaniem SEAT-a Arosa w galicyjskim mieście, nacjonalistyczna grupa z Galicji ostrzegła, że zbojkotuje prezentację, jeśli samochód nie dostanie nazwy galicyjskiej czyli Arousa. Zapobiegając niepotrzebnej eskalacji konfliktu, szybko zmieniono lokalizację prezentacji. W rezultacie Arosa została przedstawiona prasie na Lanzarote, a charakterystyczny żółty kolor, który wszyscy kojarzyli z małym SEAT-em, musiał zostać zmieniony na zielony, który lepiej pasował do kanaryjskiego krajobrazu.

La Illa de Arousa- AROSA

Jeżeli chodzi o etymologię nazwy tego modelu, musimy udać się do Galicji, czyli na północne wybrzeże Hiszpanii. Isla de Arosa to największa Galicyjska wyspa, połączona z lądem mostem o długości 2km! Północna Hiszpania to tereny na których mieszkaliśmy, więc moglibyśmy mówić o nich godzinami, a niestety w kontekście tego artykułu, ograniczamy się jedynie do kilku zdań, dlatego też polecamy Ci inne nasze północne artykuły, np. TEN.  Zachęcamy Cie serdecznie do odwiedzenia północy.

MIASTO León

SEAT León

SEAT León

W 1999 roku narodził się bestseller hiszpańskiej marki- SEAT León. Jest to samochód z segmentu C, czyli następca SEAT-a Ronda. Ronda zniknęła z oferty w 1986 roku i od tego czasu SEAT nie miał reprezentanta w tym segmencie.

Druga generacja León pojawiła się w 2005 roku, a trzecia w 2012 roku, po zmianie stylizacji. León zdecydowanie przyćmił swym sukcesem Toledo (a pamiętajmy, że wprowadzony został jako hatchback ). O wersjach FR czy CUPRA, chyba nikomu nie trzeba wspominać :)  Jego nazwa pochodzi od hiszpańskiego miasta León w prowincji Castilla y León.

León

  • León jest miastem dostojnym, warownym, ale z nutą koloru i nowoczesności. Gdy myślimy o León od razu mamy przed oczami  Katedrę Santa María de la Regla i Museo de Arte Contemporáneo. W León znajduje się też budowla słynnego architekta Antonio Gaudiego, którego na pewno wszyscy miłośnicy znają, chociażby z El Capricho w Comillas, czy słynnej na cały świat Sagrada Família w Barcelonie.

MIASTO Altea

SEAT ALTEA

Źródło: https://www.cochesyconcesionarios.com

SEAT Altea

SEAT opracował wariant minivana- SEAT Altea.

W czasach, gdy minivany zdominowały europejską sprzedaż, marka z Martorell wprowadziła na rynek trochę inne wersje, takie jak Altea XL i Altea Freetrack, które możemy uznać za prekursora obecnego SUV-a. Jego produkcja zakończyła się w 2015 roku i nie ma następcy. Altea to miasto w gminie Alicante.

  1. Kto pamięta wesołe stado pluszaków z wersji XL?

ALTEA

Altea to nieduże miasteczko na Costa Blanca. Niezwykle urokliwe, ciche i spokojne miejsce. Zdecydowanie wyróżnia je nuta artystyczna. Mieści się w niej wiele muzeów i galerii. Jeśli jesteś zafascynowany hiszpańskim słońcem, białymi miasteczkami i południowym klimatem, ale niekoniecznie czujesz miętę do szalonej Ibizy i przeraża Cie wielkość Malagi oraz przepych Marbelli, to Altea będzie idealnym wyborem!

MIASTO Ateca

SEAT ATECA

SEAT Ateca

SEAT Ateca, to jedna z ostatnich premier marki i oznacza oficjalne wejście do dochodowego segmentu SUV. Tak naprawdę jest to model segmentu C, oparty na modelu Leon, który reprezentuje komercyjny sukces SEAT-a. Został zaprezentowany w 2016 roku, a jego nazwa odnosi się do gminy Ateca, w prowincji Saragossa w Aragonii.

ATECA

W 2016 r. małe aragońskie miasteczko, liczące około 1800 mieszkańców oraz jego średniowieczny zamek, nadały nazwę pierwszemu SUV-owi SEAT-a. Od tego czasu SEAT Ateca otrzymał szereg nagród, takich jak AUTOBEST Award 2017, które rozsławiło maleńkie hiszpańskie miasteczko, na cały świat. 

Żródło: https://diariodeavisos.elespanol.com

MIASTO Arona

SEAT ARONA

SEAT Arona

SEAT Arona, to drugi przedstawiciel marki w segmencie SUV po Ateca. Został zaprezentowany we Frankfurcie w 2017 roku. Biorąc pod uwagę SEAT-a Ibizę, jako podstawę, filozofia Arona jest jasna. Chęć uzyskania wszechstronnego pojazdu, o bardzo użytecznym wnętrzu, ale o niedużych wymiarach, aby nie stracić lekkości i łatwości poruszania się po mieście. Wszystko to w połączeniu z bardziej swobodnym wizerunkiem i szerokim katalogiem opcji dodatkowych. Jego nazwa pochodzi z jednej z Wysp Kanaryjskich.

ARONA

Nazwa Arona być może wielu z Was nic nie mówi, natomiast na hasło Teneryfa, myślę, że robi Wam się od razu cieplej :) Arona to najbardziej zaludniona część Teneryfy. Charakteryzuje się pięknymi, długimi plażami i jest znanym kurortem turystycznym.

MIASTO ?

SEAT ?

KONKURS NAZW

Na nazwę swojego ostatniego modelu, SEAT rozpisał konkurs w mediach społecznościowych z hasztagiem #SEATbuscaNombre, czyli SEAT szuka nazwy. Nazwa ta musiała być hiszpańskojęzyczna, ale i tak zgłoszenia napływały z całego świata. W sumie otrzymano 10.130 propozycji, od ponad 130.000 osób, ze 106 krajów. Do kolejnego etapu przeszło 9 propozycji: Abrera, Alborán, Arán, Aranda, Ávila, Donosti, Tarifa, Tarraco i Teide. Jeden z nich wkrótce miał dołączyć do oferty SUV-ów SEAT-a obok Ateca i Arona.

Abrera: miasto w prowincji Barcelona, ​​położone w regionie Bajo Llobregat liczące około 12.000 mieszkańców,

Alborán: wyspa od której nazwę bierze Morze w okolicach Almerii.

Arán: dolina Aran ze stolicą w Viella, położona w Pirenejach Lleidy.

Aranda: tu mamy dwa znaczenia nazwy, po pierwsze może być to miasto Aranda de Duero w Burgos, po drugie region Aragonii ze stolicą w Lllueca.

Ávila: stolica prowincji o tej samej nazwie. Miasto otoczone murami, liczące około 60 000 mieszkańców, było sceną ważnych rozdziałów w historii Hiszpanii.

Donosti: Kraj Basków, miasto liczące ponad 185 000 mieszkańców, znane z plaży muszli (playa de la concha)  i międzynarodowego festiwalu filmowego.

Tarifa: Andaluzyjskie miasto liczące około 20 000 mieszkańców, uważane za najbardziej wysunięte na południe miasto Półwyspu Iberyjskiego i raj surferów.

Tarraco: Katalońskie miasto Tarragona, które w czasach rzymskich otrzymało nazwę Terraco. Dziś ma ponad 130 000 mieszkańców.

Teide: najwyższy szczyt w Hiszpanii – 3718 m., położony na Teneryfie.

 

Łącznie w wyborze nazwy SEAT-a, wzięły udział osoby ze 106 krajów! Na trzecim miejscu uplasował się  Alborán z 39.231 głosami, na drugim Ávila z 41.993 głosami a na pierwszym… TARRACO z, aż, 51.903 głosami!

MIASTO Tarragona

SEAT TARRACO

SEAT Tarraco

Tarraco to już trzeci SUV od SEAT-a, ale pierwszy tak duży! To już nie tylko postrach miast, ale i postrach wszystkich bezdroży. Warto nadmienić, szczególnie w kontekście niniejszego artykułu, że produkcja tego modelu odbywa się w Niemczech.

Tarragona

Miasto Tarragona (Tarraco) było pierwszą osadą rzymską na półwyspie Iberyjskim i stolicą Hiszpanii w czasach Cesarstwa Rzymskiego. SEAT chce się identyfikować i przekazywać za pośrednictwem swoich pojazdów wartości takie jak połączenie kultury, historii, architektury z młodością ducha.

WSZYSTKIE NAZWY MODELI MOŻECIE ZOBACZYĆ NA PONIŻSZEJ MAPIE

SEAT Ronda (1982)

 

SEAT Ibiza (1984)

 

SEAT Málaga (1985)

 

SEAT Marbella (1986)

 

SEAT Toledo (1991)

 

SEAT Córdoba (1993)

 

SEAT Inca (1995)

 

SEAT Alhambra (1996)

 

SEAT Arosa (1997)

 

SEAT León (1999)

 

SEAT Altea (2004)

 

SEAT Ateca (2016)

 

SEAT Arona (2017)

 

SEAT Tarraco (2018)

PIKNIK MIŁOŚNIKÓW SEAT-A

Rozpoczynając pracę nad niniejszym artykułem, pojechaliśmy na seatowski piknik na Łódzkie Błonia. Czekało na nas kilkanaście na prawdę fajnych SEAT-ów, szczególnie popularne wśród klubowiczów okazały się Leony i Toleda :) 

Niestety nie mogliśmy zostać dłużej, aż przyjadą wszyscy miłości hiszpańskich czterech kółek z Łodzi i okolic, ale te, które były punktualnie możecie podziwiać poniżej :) 

Koniecznie dajcie nam znać w komentarzu, czy macie albo mieliście kiedyś SEAT-a, jaki model i oczywiście jakie są Wasze wrażenia :)

A my dziękujemy bardzo uczestnikom pikniku za możliwość wykonania i opublikowania zdjęć. 

Jeżeli chcecie dołączyć do Łódzkiej Grupy SEAT-a, zapraszamy Was na ich Facebooka.

Auto Emoción

Auto Emoción

SEAT wciąż wprowadza innowacje swoich silników, rozwija się tak prężnie, że jest zaangażowany (wraz z Telefónica) we współpracę w rozwój modelu związanego z 5G.

W 2000 r. Roczna produkcja pojazdów osiągnęła 500.000 sztuk. W 2017 roku SEAT sprzedał prawie 470.000 samochodów. Eksportują 80% swoich pojazdów i jest obecna w ponad 80 krajach za pośrednictwem sieci ponad 1700 dealerów.

W 2018 r. SEAT uruchomił swoją pierwszą spółkę zależną o nazwie SEAT CUPRA, tworząc tym samym submarkę CUPRA, małego, sportowego potworka.

I tak właśnie kończy się nasza przejażdżka śladami miast SEAT-a. Jak Ci się podobała? Który model hiszpańskiej marki podoba Ci się najbardziej? Czy miasto, od którego wziął nazwę również? Co Cie urzekło? Napisz koniecznie w komentarzu i koniecznie daj znać czy tego typu artykuły Ci się podobają? :) 

PARTNERZY

Niniejszy artykuł powstał przy współpracy z salonem BEDNAREK Łódź, który udostępnił nam samochody oraz Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, które udostępniło nam swój dziedziniec do sesji fotograficznej, za co bardzo serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Komarzeniec i działowi marketingu SEAT BEDNAREK.

Zachęcamy do obejrzenia efektów naszej współpracy :)