Filmy i seriale po hiszpańsku, na Netflix... i nie tylko :)

Hola! Przygotowujemy właśnie prezentację na kolejne spotkanie z młodzieżą, tym razem w liceum i za każdym razem w takich sytuacjach aktualizujemy naszą listę polecanych filmów i seriali po hiszpańsku :) Wiemy, że hasło „filmy i seriale po hiszpańsku, Netflix” jest bardzo popularne, więc sprawdzajcie sami, co przypadnie Wam do gustu :)

Filmy po hiszpańsku

Lista jest już całkiem bogata, więc postanowiliśmy zrobić o tym cały artykuł. Część filmów i seriali już Wam opisywaliśmy w osobnych artykułach i na przestrzeni czasu, na pewno będziemy uzupełniać listę i linkować do kolejnych recenzji. Prawie wszystkie podane przez nas tytuły dostępne są na Netflix.
Filmy do nauki hiszpańskiego?! Dlaczego to takie ważne? Ponieważ osłuchiwanie się z językiem to priorytet w nauce języka. Osobiście, zawsze podkreślamy, że najlepiej oglądać filmiki z serwisów typu YouTube, gdzie ludzie niejako „na żywo” opowiadają o danych rzeczach. Język jest wtedy bardziej naturalny, codzienny i potoczny. Każdy z nas czymś się interesuje, więc wystarczy odnaleźć na YouTube kanał o interesującej nas treści i zacząć oglądać. Recenzje telefonów? Nowości kosmetyczne? A może przepisy kulinarne krok po kroku? Każdy coś dla siebie znajdzie :) Nie każdy jednak lubi ogladać vlogi i takie proste produkcje i preferuje bardziej dopracowane produkcje telewizyjne. Tutaj z pomocą przychodzi nasza lista Hiszpańskojęzyczne filmy i seriale:) Na pierwszy ogień idą FILMY po hiszpańsku. Jeśli artykuł się Wam podoba, dorzucimy też listę z serialami :) Uporządkowaliśmy je rocznikowo.

2007

La Zona, Meksyk

Film, który oglądaliśmy jeszcze na studiach, ładnych kilka lat temu. Choć można by powiedzieć, że jest już stary, to niestety jest nadal aktualny. Porusza kwestię zamkniętych osiedli i nierówności społecznych… nie będziemy zdradzać więcej. Obejrzyjcie sami!

2009

Celda 211, Hiszpania

Juan Oliver otrzymuje posadę strażnika więziennego i aby zrobić na przełożonych pierwsze dobre wrażenie, postanawia przybyć do zakładu karnego na dzień przed oficjalnym rozpoczęciem pracy. Na miejscu ulega wypadkowi na kilka minut przed wybuchem buntu w sektorze dla najniebezpieczniejszych więźniów. Pozostali strażnicy uciekają, by ratować życie, pozostawiając nieprzytomnego Juana w celi nr 211. Po przebudzeniu mężczyzna zdaje sobie sprawę ze swojej sytuacji i zaczyna udawać jednego ze zbuntowanych więźniów. 

Gordos, Hiszpania

Na wspólnej terapii grupowej poznajemy historię uczestników, których nadwaga to tylko uboczny skutek ich codziennych problemów. Problemów, które tak naprawdę ma każdy z nas. Komedia, dramat… życie.

2010

Tres metros sobre el cielo (3MSC I), Hiszpania

Babi i Hache, dwoje młodych ludzi z dwóch różnych światów zakochuje się w sobie… ale spokojnie! To nie jest kolejne romansidło z happy and’em. Obejrzyjcie sami! Naprawdę warto. Piękna Katalonia i nielegalne wyścigi.

2011

Primos, Hiszpania

Diego zostaje porzucony przez narzeczoną tuż przed ślubem. Jego kuzyni postanawiają odnaleźć jego pierwszą miłość w rodzinnym miasteczku, aby złagodzić gorycz rozstania. Lekka komedia, idealna na luźne popołudnie.

2012

Tengo ganas de ti (3MSC II), Hiszpania

Druga część świetnej trylogii 3MSC, czyli wspomnianych wyżej Trzech Metrów nad Niebem.

Rezeta, Meksyk

Piękna i niezależna albańska modelka, Rezeta, przyjeżdża do Meksyku, gdzie rozpoczyna nowe, wyzwolone życie w metropolii.

2013

Tres bodas de más, Hiszpania

Ruth w niecały miesiąc jest zapraszana na wesela trzech swoich byłych chłopaków. Nie ma odwagi odmówić, więc przekonuje nowego stażystę, Daniego, aby poszedł z nią. Podczas ślubów odbędzie się wiele dziwacznych wydarzeń, które ostatecznie doprowadzą Ruth do zdecydowania z kim chce być w przyszłości.

2014

8 apellidos vascos, Hiszpania

Kultowa komedia prezentowana na dniach kina hiszpańskiego w wielu polskich miastach. Andaluzyjczyk z krwi i kości, który nigdy nie opuścił swojego regionu, poznaje niesamowitą Baskijkę, którą pomimo wielkiego strachu postanawia odnaleźć jadąc do Kraju Basków. Komedia wyolbrzymia i prześmiewa stereotypy i podziały w Hiszpanii. Film zawiera wiele humorów opartych o sam język- o przekręcanie i wymyślanie słów, dlatego aby dobrze zrozumieć wszystkie zabawne niuanse, trzeba znać hiszpański na przynajmniej średnim poziomie. Samą historię Rafa i tajemniczej Baskijki obejrzeć może i powinien każdy :)

La isla mínima, Hiszpania

Historia dwóch detektywów, którzy w Hiszpanii lat 80. XX wieku prowadzą śledztwo w sprawie brutalnych morderstw młodych kobiet.

La Dictadura Perfecta, Meksyk

Prezydent Republiki popełnia błąd, a potężna meksykańska  telewizja, musi pomóc swojemu przyjacielowi i sojusznikowi wyjść z problemu, zanim nastanie kolejny kryzys wizerunkowa. Aby odwrócić uwagę, stacja telewizyjna ogłasza w swoich wiadomościach, w bardzo skandaliczny sposób pewne wideo…

2015

Felices 140, Hiszpania

Elia zaprasza grupę przyjaciół i rodziny, aby uczcić swoje 40 urodziny. Goście niespodziewanie dowiadują się, że Elia wygrała loterię i jest milionerką. Od tego momentu zaczynają się niecne plany związane z fortuną.

A cambio de nada, Hiszpania

Młody chłopak, po rozwodzie rodziców podejmuje pracę w warsztacie samochodowym, którego właściciel jest szemranym typem. Wprowadza go w swoje ciemne interesy. Wkrótce Dario poznaje pewną staruszkę, która odmienia jego życie. 

8 apellidos catalanes, Hiszpania

Druga część miłości Andaluzyjczyka Rafa z tajemniczą Baskijką. Nie zaradzamy fabuły, obejrzyjcie to sami :)

Las Elegidas, Meksyk

Ulysis i Sofia są parą. Okazuje się jednak, że Sofia ma być kolejną prostytutką w rodzinnym “biznesie” ojca Ulisesa. Ten jednak postanawia znaleźć inną dziewczyną na miejsce Sofii, aby ojciec zgodził się ją uwolnić. Czy na gruzach czyjegoś nieszczęścia uda się Sofii żyć normalnie, sprawdźcie sami.

Mi gran noche, Hiszpania

Pewien bezrobotny dostaje pracę jako statysta przy nagraniu specjalnego wydania programu sylwestrowego, które nastręcza wielu kłopotów i przeciąga się w nieskończoność.

Palmeras en la nieve, Hiszpania

Kilian przenosi się na wyspy do pracy na plantacji i zakochuje się w lokalnej piękności. Gdy po latach jego siostrzenica odkrywa fragmenty listów młodych kochanków, próbując rozwikłać zagadki z przeszłości, odwiedza miejsca, gdzie ojciec z wujem spędzili młodość.

Ahora o nunca, Hiszpania

Para młodych Hiszpanów, którzy poznali się na studiach w Anglii postanawia wziąć ślub w miejscu, w którym się poznali. Obejrzymy więc wielką próbę zorganizowania wesela na Wyspach. Oczywiście wszystko idzie dokładnie odwrotnie, niż życzyliby sobie tego młodzi…

Siempre viva, Kolumbia

Film przedstawia losy ludzi mieszkających ze sobą pod jednym dachem. Historia rozgrywa się w domu w centrum Bogoty, gdzie Lucía traci zastawiony dom, w którym mieszka z dwojgiem dzieci Julieta i Humberto. Tymczasem córka Sergio, Julieta,  właśnie ukończyła studia prawnicze. Rano 6 listopada 1985 r. idzie do pracy w Pałacu Sprawiedliwości i nigdy nie wraca.

La Playa de los Ahogados, Hiszpania

Inspektor policji, Leo Caldas, odbiera telefon, z którego dowiaduje się, że na plaży Madorra w Panxón znajdują się zwłoki mężczyzny, który prawdopodobnie utonął. Zaczynają krążyć pogłoski, że może to być samobójstwo, lecz inspektor postanawia sam przeprowadzić śledztwo.  Powoli odkrywa, że śmierć jest związana z zatonięciem kutrów rybackich dwanaście lat wcześniej. Łódź zaginęła wraz z hiszpańskim kapitanem przy wyspie Sálvora, ale dwaj marynarze przeżyli…

La delgada línea amarilla, Meksyk

Grupa mężczyzn maluje żółtą linię na asfalcie. Kilkadziesiąt kilometrów pracy i cienka granica pomiędzy dobrem i złem. Bohaterowie dowiedzą się o sobie bardzo wiele.

2016

La Cuarta Compañía, Meksyk

Brutalne meksykańskie więzienie w latach 70. Młody osadzony trafia do drużyny futbolu amerykańskiego, która służy zdeprawowanej administracji za armię.

Embarazados, Hiszpania

Fran i Alina, para z wieloletnim stażem muszą podjąć decyzję czy chcą mieć dziecko, bowiem jest to ostatni dzwonek dla Aliny (niedługo będzie świętować 40-te urodziny). Natomiast Fran musi zdecydować czy nadal chce cieszyć się wolnością, niezależnością i pracą czy jednak chce sprawdzić się w roli ojca.

Kiki, el amor se hace, Hiszpania

Pięć dowcipnych historii o seksie, miłości, pożądaniu i… poszukiwaniu szczęścia. Paco i Ana są małżeństwem pragnącym wzniecić dawno wygasły płomień pożądania w związku; Jose Luis zabiega o uczucie sparaliżowanej po wypadku żony Palomy; Candelaria i Antonio chcieliby mieć dziecko, ale kobieta ma trudność w osiągnięciu orgazmu przy mężu; Lex spełnia najśmielsze fantazje Natalii, a mimo to kobieta wątpi, czy partner kiedykolwiek jej się oświadczy, a samotna Sandra wytrwale poszukuje wielkiej miłości. 

La puerta abierta, Hiszpania

Rosa jest prostytutką. “Odziedziczyła” najstarszy zawód świata po swojej matce, Antonii, której na stare lata wydaje się, że jest Sarą Montiel – wcielającą się w rolę femme fatale gwiazdą hiszpańskiego kina i bardzo popularną piosenkarką. Życie Rosy to piekło. Nie potrafi być szczęśliwa. Pewnego dnia w jej osobliwym, pełnym absurdów domu pojawia się ktoś nowy, a wraz z nim szansa na radość.

Tarde para la ira, Hiszpania

Curro , złapany na włamaniu do jubilera, trafia do więzienia. Osiem lat później zostaje zwolniony. Ma nadzieję na spokojne, nowe życie u boku żony Any i syna. Jednak pewnego poranka na jego drodze staje José – samotny, tajemniczy mężczyzna, który nie wiadomo jak, i dlaczego, wywiera na Curro ogromny wpływ. To początek ich wspólnej drogi, podczas której zmierzą się z duchami z przeszłości. Zdominowani przez chęć zemsty, nie powstrzymają się przed brutalnością.

El Candidato, Urugwaj

Film pokazuje zakulisowe opowieści o kampanii prowadzonej w celu uzyskania urzędu. Zespół doradców został powołany do stworzenia wizerunku kandydata. Konflikt powstaje, gdy okazuje się, że nie każdy jest tym, za kogo się podaje.

El Hombre de las Mil Caras, Hiszpania

Francisco Paesa, jedna z najbardziej intrygujących postaci ostatnich lat, był biznesmenem, dyplomatą, międzynarodowym handlarzem bronią, żigolakiem, playboyem, oszustem. Jako tajny agent hiszpańskiego rządu był odpowiedzialny za najważniejszą operację przeciwko organizacji terrorystycznej ETA, w konsekwencji której musiał uciekać z Hiszpanii. Po powrocie do kraju w 1995 roku, były dyrektor generalny policji, Luis Roldán i jego żona, Nieves zatrudniają go w celu ukrycia pieniędzy. Organizują genialnie skonstruowaną operację, w której nie wiadomo, co jest prawdą, a co kłamstwem.

1898. Los últimos de Filipinas, Hiszpania

Żołnierze uwięzieni w kościele. Walka, której nikt nie mógł wygrać. Wojna, której nikt nie chciał przegrać.

Toro, Hiszpania

Toro chce zerwać ze światem przestępczym. Jest to jednak niemożliwe. Ginie jego brat a Toro trafia do więzienia. Pięć lat później rozpoczyna się walka o nowe życie.

7 años, Hiszpania

Kolejny film idealnie wpisujący się w hiszpański styl kinematograficzny. Przez 90 minut oglądasz czworo przyjaciół, którzy siedzą przy stole i analizują, kto z nich pójdzie do więzienia… :)

Tenemos que hablar, Hiszpania

Nuria, młoda, piękna, zakochana, właśnie się zaręczyła… ma tylko jeden problem. Ma męża, który niekoniecznie chce być byłym mężem. Muszą poważnie porozmawiać. Oczywiście każdy ma swoją wizję tej rozmowy.

2017

El Bar, Hiszpania

Kinematografia hiszpańska w najczystszej postaci. Siedzisz, oglądasz i co kilkanaście minut myślisz sobie „no bez jaj… serio?!” Oczywiście zakończenie filmu również jest typowo hiszpańskie… :)

Toc Toc, Hiszpania

Przygody i nieszczęścia grupy pacjentów z OCD wyznaczonych na wizytę, na tę samą godzinę…

Thi Mai, rumbo a Vietnam, Hiszpania

Wraz z przyjaciółkami, zdeterminowana kobieta podróżuje do Wietnamu, aby zabrać do domu małą dziewczynkę, którą chciała adoptować jej córka. Bardzo miły i sympatyczny film,  a w roli walecznej matki Carmen Machi.

Que baje Dios y lo vea, Hiszpania

Mnisi mieszkający w małym wiejskim klasztorze stają w obliczu przekształcenia go w hotel ze względu na brak dochodów. Jeden z mnichów wpada na szalony pomysł wzięcia udziału w turnieju „Champions Clerum” w Watykanie, aby zdobyć pieniądze i uratować klasztor.

Fe de etarras, Hiszpania

Czterech baskijskich terrorystów ETA, mieszkających razem z osobliwymi hiszpańskimi sąsiadami, planuje atak terrorystyczny w Hiszpanii, ale czeka na instrukcje od szefa organizacji.

Algo muy gordo, Hiszpania

To zabawna i inspirująca podróż komika i niezależnego reżysera filmowego, którzy decydują się na stworzenie „największej komedii w Hiszpanii”.

La llamada,Hiszpania

Musical komediowy. Dwie nastoletnie buntowniczki i miłośniczki muzyki elektronicznej spędzają wakacje na obozie prowadzonym przez zakonnice. Tam doświadczają przemiany.

El Club de los Buenos Infieles, Hiszpania

Czterech przyjaciół z dzieciństwa tkwi w nudnych małżeństwach. Zakładają więc tajny klub dla mężczyzn, którzy będą zdradzać żony, aby znów poczuć do nich pożądanie.

El autor, Hiszpania

Początkujący pisarz, któremu brakuje wyobraźni, manipuluje swoimi sąsiadami, aby w swojej powieści móc opisać ich życie.

La hora final, Peru

Film jest oparty na prawdziwych wydarzeniach i rozgrywa się na początku lat 90., w erze terroryzmu w Peru, szczególnie podczas operacji Victoria, która doprowadziła do schwytania przywódcy terrorystów Abimaela Guzmána.

Bajo la piel de lobo, Hiszpania

Ubaldo sprzedaje swą córkę Pascualę mieszkającemu w opuszczonej górskiej wiosce Martinónowi. Surowe warunki nowego domu nie służą młodej kobiecie, która wkrótce umiera. Kiedy Martinón domyśla się, że oczekiwane przez nią dziecko nie było jego, zaczyna się domagać od Ubalda rekompensaty. Nie mogąc spełnić jego żądań, mężczyzna oddaje mu Adelę, młodszą siostrę Pascuali. Dziewczyna nie zamierza się jednak podporządkować jego woli i planuje ucieczkę.

Tiempos de guerra, Hiszpania

Lipiec 1921 r. Rząd hiszpański stara się utrzymać swoje wpływy w północnej Afryce, gdzie rdzenni mieszkańcy opierają się dominacji. Rosnący bunt doprowadza do porażki Hiszpanii. Film ukazuje walkę o życie i zdrowie w Hiszpańskim Czerwonym Krzyżu.

Contratiempo, Hiszpania

Po przebudzeniu się w pokoju hotelowym obok martwej kochanki młody biznesmen zatrudnia wybitną adwokat, aby ustalić, do czego tak naprawdę doszło.

2018

Re loca, Urugwaj

Kobieta po czterdziestce staje w obliczu rozliczenia satysfakcji ze swojego życia miłosnego, zawodowego i codziennego. Rutyna ją zabija i postanawia zmienić swoje życie. 

Loving Pablo, Hiszpania

Pablo Escobar to najpotężniejszy baron narkotykowy XX wieku, który przemycał kokainę do USA i zbudował ogromny narkobiznes. Pewnego dnia Pablo poznaje piękną Virginię Vallejo – ambitną gwiazdę kolumbijskiej telewizji. To spotkanie odmienia serce nieobliczalnego przestępcy, który zakochuje się w nowo poznanej kobiecie. Wkrótce dziennikarka na własne oczy poznaje demoniczne oblicze mężczyzny – powiązania gangstera z kolumbijskimi rewolucjonistami, kulisy przemysłu kokainowego i potworności narkoterroryzmu.

Una Mujer Sin Filtro, Meksyk

Paz to piękna kobieta, która jednak była zawsze skryta, wycofana i robiła to, czego oczekują inni. Pewnego dnia, w jej głowie wydarza się coś niesamowitego i musi wyrażać wszystko to, co czuje.

Roma, Meksyk

Rok z życia rodziny z klasy średniej, w Mexico City, na początku lat 70-tych.

Las leyes de la termodinámica, Hiszpania

Neurotyczny naukowiec próbuje pogodzić swój związek z modelką ze swoją obsesją na temat zasad dynamiki.

Perdida, Argentyna

Policjantka, której przyjaciółka z dzieciństwa wiele lat temu zaginęła w Patagonii, na nowo rozpoczyna poszukiwania. Wkrótce jej życiu zaczyna grozić niebezpieczeństwo. 

Superlópez, Hiszpania

Juan López próbuje pogodzić biurową pracę z bohaterskimi wyczynami, których dokonuje, aby uratować miłość swojego życia i rodzinną planetę Chitón.

El Cuaderno de Sara, Hiszpania

Prawniczka Laura Alonso od dwóch lat nie miała wiadomości od młodszej siostry Sary przebywającej na misji humanitarnej w Demokratycznej Republice Konga. Gdy wydawało się, że ślad po lekarce zaginął, belgijskim dziennikarzom udało się sfotografować Sarę w regionie Goma w otoczeniu groźnego watażki. Laura postanawia udać się do jednego z najniebezpieczniejszych miejsc w Afryce na poszukiwanie siostry. 

El aviso, Hiszpania

Gdy bliska mu osoba zostaje zastrzelona, Jon odkrywa wzór liczbowy wyjaśniający śmierci, do których doszło w tym samym miejscu. Teraz trzeba ostrzec kolejną ofiarę.

Yo la busco, Hiszpania

Max i jego współlokatorka Emma są dobrymi przyjaciółmi, chociaż chłopak ma nadzieję na coś więcej. Kiedy Emma postanawia się wyprowadzić, Max jest rozczarowany. Pełen wątpliwości i niepokoju czuje potrzebę zmiany. Inspiracji szuka nocą na ulicach Barcelony.

Ola de crímenes, Hiszpania

Leyre jest rozwiedzioną, zamożną kobietą, mieszkającą w luksusowej willi w Bilbao. Kłótnia z byłym mężem, który grozi, że przestanie utrzymywać ją i ich syna, wymyka się spod kontroli i kończy tragedią. Chcąc ochronić rodzinę, Leyre nieświadomie doprowadza do kolejnych dramatycznych wydarzeń.

Jefe, Hiszpania

Chamski i samolubny biznesmen jest bliski utraty wszystkiego, co ma. Jego życie odmienia jednak zatrudniona w firmie sprzątaczka.

Yuli, Hiszpania

Yuli to pseudonim Kubańczyka, Carlosa Acosty, który nadał mu ojciec (Santiago Alfonso). Widział naturalny talent syna do tańca i zmusił go do uczęszczania na zajęcia w prestiżowej Kubańskiej Narodowej Szkole Baletu, choć Yuli uciekał od wszelkiego rodzaju dyscypliny i edukacji, a jego szkołą były ulice biednej, opustoszałej Hawany. Pokochał jednak taniec…

La noche de 12 años, Urugwaj

Przyszły prezydent Urugwaju, José Mujica, oraz inni więźniowie polityczni z partii Tupamaro próbują przetrwać 12 lat tortur i zamknięcia w odosobnieniu.

Filmy po hiszpańsku Netflix

Jaki jest Twój ulubiony film hiszpańskojęzyczny? Koniecznie daj nam znać w komentarzu :) PS. jesli wpis Ci się podoba udostępnij go na FB. zrobimy drugą część z hiszpańskojęzycznymi serialami :) Ahoj!