Filmowy Piątek • 2

Bałagan jaki zostawisz – czy to coś dla fanów serialu Élite (Szkoła dla Elity)?

 ¡Si!

Czy serial powiela schemat z Élite?

 ¡No!

Cześć, dziś zabieram Was do Galicji. To tam kręcono serial El desorden que dejas. W polskim Netflix jest on dostępny pod tytułem Bałagan jaki zostawisz. Na wstępie kilka zdań o samym serialu, aczkolwiek postaram się nie spojlerować, czyli nie zdradzać fabuły. Ci, którzy jeszcze nie oglądali, być może się skuszą :) Serial jest naprawdę niezły. W moich Filmowych Piątkach, nie chcę jednak skupiać się na fabułach opisywanych filmów i seriali, ponieważ, po pierwsze, tego typu artykuły są dostępne w sieci, a po drugie, kto chce obejrzeć, ten obejrzy. Moja ocena i tak będzie wyłącznie subiektywna. Każdy ma przecież swój gust kinematograficzny i swoje preferencje, co do gatunku. Będę jedynie zarysowywać pokrótce scenariusz i akcję, aby mniej więcej złapać kontekst, ale – co najważniejsze- z każdej filmowej pozycji, postaram się wyłapać ciekawostki i smaczki, fajne dla osób zainteresowanych zarówno Hiszpanią, jak i językiem hiszpańskim. Dobra, koniec dygresji, wracamy do Bałaganu. 

Produkcja VACA Films, czyli ta sama, która pracowała przy Hasta el cielo, Celda 211 i serialu Élite. Ten drugi zdecydowanie bardziej opiewał w wątki stricte uczniowskie- to oni byli głównymi bohaterami. W El desorden zdecydowanie prym wiedzie grono nauczycielskie wraz z trójką uczniów. Głównym wątkiem również jest samobójstwo/morderstwo jednej z głównych bohaterek – Viruki. Osobiście nie spotkałam się z imieniem Viruca, najprawdopodobniej jest to jakiś pseudonim, ale zwrócił on od razu moją uwagę i wiedziałam, że imiona będą jedną z trzech rzeczy, które będę Wam chciała dziś przybliżyć. 

W Galicji i ogólnie na północy Hiszpanii, a już szczególnie u Basków, występują typowo regionalne imiona, bardzo charakterystyczne dzięki literom K czy X. W Galicji mamy na przykład imiona Roi (spotykamy się z nim w serialu, jest to odpowiednik imienia Rodrigo), Xurxo (odpowiednik imienia Jorge), Eloy, Fiz, Odón, Ciriaco, Breogán. U Basków zaś Antxon (wersja imienia Antonio, kto oglądał 8 apellidos vascos, na pewno kojarzy :) ), Biktor (wersja imienia Víctor), Aratz, Aitor, Iñaki, Unai…

Galicia

Tłem do serialu jest deszczowa, zielona, skalista Galicja i fikcyjna miejscowość Novariz. Tak naprawdę jest to Celanova i Instytut I.E.S. Celso Emilio Ferreiro de Celanova (Ourense), wspaniały budynek znajdujący się w klasztorze San Rosendo.

TUTAJ  i TUTAJ możesz go zwiedzić wirtualnie!

W kadrach widzimy również gorące źródła Bande, Celanova, Allariz i Ribadavia w prowincji Ourense. Zdjęcia były również w mieście A Coruña.

W Hiszpanii bardzo wiele filmów i seriali kręconych jest na północy. W Vigo znajduje się również szkoła filmowa- Escuela Superior de Artes Cinematográficas de Galicia. Realizowano tu zdjęcia między innymi do takich hitów jak Fariña (Kokainowe Wybrzeże), Néboa, czy Vivir sin permiso (Życie bez pozwolenia).

Jednym z wątków serialu Bałagan jaki zostawisz jest nękanie i nie chodzi tutaj tylko o nękanie uczniów przez innych uczniów, ale również o nękanie nauczycieli, o czym rzadko się mówi. Do czynienia mamy przede wszystkim z cybernękaniem, które oznacza naruszenie prywatności i upublicznienie kompromitujących faktów, zdjęć i nagrań.

El desorden que dejas zaskakuje zakończeniem. Przez większą część serialu przewidywałam zupełnie inny finał (trochę ciężko to opisać, ponieważ każdy wyraz jaki ciśnie się na usta zdradza fabułę), więc jest to propozycja trzymająca w niepewności, wciągająca i ogólnie rzecz ujmując ciekawa. Oczywiście jak na Netflixa przystało, mamy do czynienia z pomieszanymi perspektywami czasowymi. Jeżeli lubicie wątki kryminalne i dochodzenie do prawdy, serial na pewno Wam się spodoba.

Trzecim aspektem, który nasunął mi się podczas tego serialu była literatura, wszak to właśnie jej uczyły Viruca i Raquel. Omawiają np. twórczość Miguela Hernándeza i Carmen Laforet. Zatrzymajmy się na chwilę przy tej drugiej pozycji.

Znacie twórczość Laforet? Czytaliście książkę Nada?

Carmen Laforet przedstawia niezwykle brudną rzeczywistość ówczesnej Barcelony. Andrea, główna bohaterka, konfrontuje swoje wspomnienia z dziecięcych lat z rzeczywistością. W rodzinnym domu babci panują złe emocje, piętno wojny i bieda, które odbiły się na bliskich. Przenosimy się w świat refleksji życia codziennego i niepokoi społeczeństwa hiszpańskiego. Andrea kształtując swoją świadomość, stykając się z różnymi środowiskami społecznymi, które kontrastują ze sobą. Przede wszystkim jest to dom rodzinny i jej najbliższa przyjaciółka. Odkrywanie tych środowisk i ulic Barcelony może być analogią do odkrywania własnego życia przez Andreę. Ciekawostką dla wielu z Was może być informacja, że najbliższą przyjaciółką Carmen Laforet, autorki Nada, była Polka- Karolina Babecka de Borell (odnajdziemy ją pod postacią Eny w Nada. Laforet podróżowała do Polski i realizowała cykl reportaży Za żelazną kurtyną. Podróż do Polski w 1967 roku…. Czy już oczami wyobraźni siedzisz w szkolnej ławce?

Dygresja literacka musiała się tu znaleźć :). Chciałam celowo wprowadzić Was w świat i umysł nauczycielki literatury w hiszpańskim liceum. Jeżeli już wciągnęliście się w ten klimat, zróbcie sobie dobrą kawę z małym ciasteczkiem i zapraszam przed ekran na El desorden que dejas – Bałagan jaki zostawisz

Basado en El desorden que dejas de Carlos Montero

 

Raquel Valero – Inma Cuesta

Viruca – Bárbara Lennie

Germán Araujo – Tamar Novas

Iago Nogueira – Arón Piper

Mauro Muñiz – Roberto Enríquez

Roi Fernández – Roque Ruiz

Nerea Casado Macías – Isabel Garrido

Jakich słów nauczą nas Viruca y Raquel ?

Szkoła podstawowa – el colegio / escuela primaria

Szkoła średnia – el instituto / escuela secundaria

Szkoła wyższa – la universidad

Gdzie chodzisz do szkoły? ¿A qué escuelas vas?

Szkoła życia – la escuela de la vida

Mamy teraz lekcję literatury – Ahora tenemos la clase de literatura

To była lekcja… – Fue una lección de…

Co czytasz – ¿Qué lees?

Czytałem powieść Laforet – He leído una novela de Laforet.

Nauczycielka literatury – La profesora de Literatura

Osiem odcinków – ocho episodios

 

zostaw swój komentarz

Podsumujemy?

Galicja to miejsce zdjęć wielu filmów i seriali.

Galicja, szczególnie okolice Ourence, to gorące źródła- koniecznie musicie z nich skorzystać będąc tutaj!

Galicja to język gallego. Jest on twardszy, niż kastylijski, np. miękkie słowo playa [plaja], w języku gallego będzie słowem praia [praja]. Na marginesie, mogę dodać, że po portugalsku plaża jest tak samo jak w gallego :) Zbieżność oczywiście nieprzypadkowa.

 

Jak wrażenia z serialu? Oglądał@ś? Koniecznie czekamy na Twoją opinię!

Jeżeli nie, to napisz nam jakie masz przemyślenia na temat Galicji? Z czym Tobie się kojarzy? Znasz jakieś miasta, charakterystyczne miejsca, albo wydarzenia, które się tam odbywają? Czy kiedykolwiek interesowała Cię Hiszpania Północna?

Daj znać w komentarzu!

Marzena Kielbasinska, HISZPANOTEKA.COM

Filmowy Piątek

Zapraszamy Cię już za tydzień na kolejną porcję filmowo-seriolowych pozycji, w języku hiszpańskim.