Filmowy Piątek • 4

Cześć! Dzisiaj zapraszam Was po prostu na seans hiszpańskiego kina. Bez drugiego dna. Bez tła i kontekstu. Ci z Was, którzy mieszkają w Hiszpanii być może już widzieli BajoCero czyli Poniżej Zera. Polacy natomiast mogą obejrzeć go już od dzisiaj, tj. 29.01.2021 na platformie Netflix. Łapcie póki gorące!

Zdjęcia realizowano w Comunidad de Madrid y Castilla La Mancha

Film rozpoczyna się mrocznie… ktoś kogoś bije, pęta łańcuchem… zakopuje żywcem. Mroczna scena. Ciemno, zimno, pada deszcz. Tak też będzie przez cały film. W połowie sceneria trochę rozjaśnieje, bowiem powiem pojawi się śnieg. Dużo śniegu, dużo lodu, sporo zimna. Wszak to Bajo Cero :)

Nie chcę spojlerować, więc napisze tylko krótko-  Martín, kierowca furgonetki przewożącej więźniów do Cuenca, stawia czoła nie tylko więźniom, których przewozi, ale i ogromnym (jak na Hiszpanię) mrozom. Co ciekawe, ironią losu jest, że film kręcono rok temu, kiedy to nikt nie przypuszczał, że zima 2020/2021 okaże się dla Hiszpanii tak niełaskawa, zasypując nie tylko wysokie partie kraju, tak jak ma to miejsce rokrocznie, ale i sam Madryt. Do tego stopnia, że wiele osób utknęło na autostradach, nie mogło poruszać się po drogach krajowych, a nawet ulicach miast. Madryt przez kilka dni był całkowicie sparaliżowany. Na Gran Via, zamiast gigantycznego korka, byli ślizgający się radośnie ludzie…  

Wracając do filmu: jest mrocznie i zimno. To opowieść o policji, więźniach, napadzie, więc jeżeli lubisz takie klimaty, to dokładnie dziś- czyli w piątek 29.01.2021 BajoCero zawitało na polską platformę Netflix!

Una producción de Morena Films, Amorós Producciones, Televisión Española

Dirección – Lluís Quílez

Guion – Fernando Navarro, Lluís Quílez

Fotografía – Isaac Vila

Reparto: Javier Gutiérrez, Karra Elejalde, Luis Callejo, Patrick Criado, Andrés Gertrudix, Isak Férriz, Miquel Gelabert, Àlex Monner, Édgar Vittorino, Florín Opritescu, Ángel Solo

Jeżeli lubisz oglądać making off, czyli “jak kręcono”, to RTVE będące współproducentem projektu, przygotowało materiał z planu zdjęciowego: 

ACTORES Y ACTRICES

Javier Gutiérrez

Karra Elejalde

Luis Callejo

Andrés Gertrudix

Jakich słów nauczy nas film BajoCero ?

Jako że dzisiaj artykuł nie jest o treści filmu, tylko o samym filmie – w sensie nowości, którą od dzisiaj możesz obejrzeć, przygotowałam słownictwo stricte związane z oglądaniem filmów i seriali :) 

Widziałeś już ten film? – ¿Has visto esa película ya?

Jak ci się podobał ten film? – ¿Cómo te ha gustado la película?

Jak wrażenia po filmie? – ¿Cómo te pareció la película?

Podobał mi się  – me ha gustado

Nie podobał mi się – no me ha gustado

To jest dobry film – Es una película bien hecha

Widziałeś ostatni odcinek – ¿Has visto el último capítulo?

Główny bohater – el protagonista

W roli głównej…  – Protagonizado por…

Film kończy się szczęśliwie – La película acaba bien

 

film – la película

film fabularny (pełnometrażowy) – la película de largometraje

film krótkometrażowy – la película  cortometraje

film dokumentalny – la película documental

 

kręcić film – rodar una película

Film kręcony jest… – La película está rodando

… kreci nowy film – … está rodando una nueva película

 

zostaw swój komentarz

Podsumujemy? Zawodowo współpracujemy z branżą filmową, co pewnie większość z Was wie, dlatego też wpadliśmy na pomysł cyklu Filmowy Piątek. 

Oglądacze, to obecnie w dobie platform internetowych ogromna rzesza ludzi! Do Was właśnie chce dotrzeć! Chcę nauczyć trochę hiszpańskiego osoby lubiące spędzać wieczory na seansach. Jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym :)
Jeżeli często oglądasz filmy i seriale napisz mi koniecznie w komentarzu, co najbardziej lubisz oglądać i oczywiście z jakiej platformy korzystasz najczęściej? Netflix, HBO, Amazon Prime, Canal Plus? Może korzystasz z hiszpańskich platform? A może oglądasz “tak po prostu w internecie”, czyli na przeróżnych stronach? Albo… możesz też korzystać z YouTube czy “zwykłej telewizji” :) Każdy ma swoje preferencje.

Napis koniecznie: co oglądasz najczęściej i gdzie?
Pozdrawiam, Marzena

Ps. ¿Has visto esa película ya?

 

Filmowy Piątek

Zapraszamy Cię już za tydzień na kolejną porcję filmowo-seriolowych pozycji, w języku hiszpańskim.