Filmowy Piątek • 5

Dziś przenosimy się w czasie. Są lata 50-te ubiegłego wieku. Gabino po dziesięciu latach spędzonych w Meksyku, u rodziny swojej matki, wraca do Hiszpanii. W podróży do domu, ku zdziwieniu wszystkich, towarzyszy mu przyjaciel Lázaro. Od razu pojawiają się plotki o ich rzekomym homoseksualnym związku.

O czym jest ten mini serial? 

O przemianach społecznych, o normach panujących w latach 50-tych, o trudnej sytuacji kobiet, o tym jak ogromnym wynaturzeniem w tamtych czasach był homoseksualizm.

Gdybym była złośliwa, napisałabym, że to trzy odcinkowy serial, w którym w pierwszym odcinku todos se aman. W drugim todos se odian, a w trzecim todos se matan.

Rzeczywiście ktoś musi umrzeć, bo relacje, które zaczynają budować się w tej rodzinie są jak balon. Wszyscy nadmuchują go plotkami, pomówieniami, przemocą, kłamstwami i zdradami.

wyzysk, pogarda, represje

-fabryka obuwia się rozwija, niech więźniarki pracują więcej, niech pracują po godzinach…

-ale pracują już po 14 godzin i …

-to niech się cieszą, że w ogóle żyją… i pracują jeszcze więcej

Czy polecam tę pozycję przez pryzmat poznania Hiszpanii, jej historii i społecznych norm czasów frankistowskich? Czy prócz doborowej obsady aktorskiej, jest tam jakaś dodatkowa wartość?

Hmm… to trudne pytanie. Spodziewałam się po tej produkcji zdecydowanie więcej. Zdecydowanie! Przede wszystkim poruszona tematyka jest niesamowicie ciekawa z perspektywy socjologiczno-historycznej, a została ledwo liźnięta. Gdyby serial miał około 6-8 odcinków i pokazał problemy społeczne z jakimi borykało się wtedy hiszpańskie społeczeństwo byłaby to obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika Hiszpanii. 

Postacie kreowane były przez aktorów całkiem nieźle i tutaj nie mogę mieć zastrzeżeń. Serial oglądało się bardzo dobrze. To zaledwie trzy odcinki, które bez problemu obejrzymy jeden po drugim, możemy zatem przyjąć, że był to długi film. 

Rozumiem, że motywem przewodnim były tajemnice jednej konkretnej rodziny, ale tempo rozwoju akcji było zdecydowanie niewspółmierne do czasu trwania serialu. Możemy jednak w minimalnym zakresie zobaczyć jak traktowano wtedy kobiety, jaka była ich rola w społeczeństwie. Jaką wielką dewiacją był homoseksualizm. Jak żona zabija męża, ale jako że jest z bogatego rodu, bez problemu ukrywa ten fakt i gdyby nie naoczny świadek, nikt by się o tym zajściu nie dowiedział. Mężczyźnie przypisywano jedyne słuszne i akceptowalne cechy i powinności – siła, polowanie, zajmowanie się urzędem, bycie głową rodziny, decyzyjność. 

Lázaro mówiący o tym, że chce być tancerzem i Gabino opowiadający o swoich planach podróżowania po świecie (zamiast zaaranżowanego małżeństwa) zostają wyśmiani, ich plany zdają się być trywialne i odrealnione, w oczach pozostałych członków rodziny. Pozostałych – prócz Matki Gabina. Nie wiem czy celowo jest ona Meksykanką i reżyser chciał poprzez jej postać pokazać odmienność Meksykanów względem Hiszpanów, ale warto podkreślić, że ona jedyna akceptuje plany syna. Ona jedyna zachwyca się tańcem Lázaro i docenia jego talent.

Nie zdradzając już dalej fabuły, zachęcam Was do obejrzenia Ktoś musi umrzeć. Myślę, że najlepszym podsumowanie tego serialu będzie zdanie: tyle ile czasu zainwestujesz w niego, tyle wiedzy otrzymasz. To tylko trzy odcinki, więc tylko liźniesz tę historię, ale zawsze to mały krok do przodu. Twoja wiedza o Hiszpanii lat 50-tych, będzie odrobinę większa.

La más reciente producción televisiva del cineasta y productor mexicano Manolo Caro.

ACTORES Y ACTRICES

Zdjęcia kręcono w la Finca El Congosto, w Galapagar nieopodal Madrytu. 

Alejandro Speitzer

Isaac Hernández

Ester Expósito

Carlos Cuevas

Cecilia Suárez

Ernesto Alterio

Carmen Maura

Jakich słów nauczą nas Gabino i Lázaro?

España en los años 50’ – Hiszpania lat 50’

un joven – młody mężczyzna / młodzieniec

el muchacho – chłopak

el muchacho llega acompañado de Lázaro – chłopak przybywa w towarzystwie Lázaro

Él regresa acompañado de Lázaro – Wraca w towarzystwie Lázaro

la prometida – narzeczona

balet – balet

el bailarín – tancerz

un misterioso bailarín de balet – tajemniczy tancerz baletowy

un apuesto bailarín – przystojny tancerz

la opresión y la persecución de los homosexuales – ucisk i prześladowanie homoseksualistów

relación homosexual – związek homoseksualny

plagado de erotismo, secretos y corrupción – pełen erotyzmu, tajemnic i korupcji

la Finca – posiadłość poza miastem

dos familias de la alta sociedad – dwie rodziny z wyższych sfer

el thriller – thriller

 

zostaw swój komentarz

Czy widzieliście Ktoś musi umrzeć? Jak wrażenia? Lubicie tego typu seriale? Takie epokowe, kostiumowe, historyczne? Polecacie coś w tym klimacie? Koniecznie dajcie znać w komentarzu :) Pozdrawiam, Marzena

Filmowy Piątek

Zapraszamy Cię już za tydzień na kolejną porcję filmowo-seriolowych pozycji, w języku hiszpańskim.