ANDALUCÍA 01 • Jedziemy do ANDALUZJI – Granada

Kto da się porwać przygodzie w GRANADZIE?

Ze względu na zbliżające się wakacje, post organizacyjny o wakacjach np. w Granadzie. Od czego zaczynamy? Od wyboru środka komunikacji: samolotu, autokaru lub własnego samochodu.

  1. Samolot- Polska -> Malaga

Skąd?

Bezpośrednio:

– Poznań

– Wrocław

– Kraków

– Warszawa

– Katowice

Z możliwą przesiadką:

– Gdańsk

– Rzeszów

– Bydgoszcz

– Lublin

– Szczecin

– Zielona Góra

Za ile?

Średnio cena biletu to 200-400zł. Jeśli wykupimy bilet wcześniej, możemy zapłacić mniej niż 200zł. Jeśli zwlekamy do ostatniej chwili możemy zapłacić nawet 800zł. Najczęściej najtańsze są bilety na trasie Warszawa- Malaga i Gdańsk- Malaga.

Gdzie szukać biletów?

https://www.skyscanner.pl/

https://www.esky.pl/

http://www.latamy.pl/index.html

http://www.momondo.pl/

https://www.fru.pl/

https://www.fly4free.pl/

  1. Autokar -> Granada

Za ile?

Ceny zależą od terminu. Wykupując bilet na miesiąc do przodu zapłacimy około 800zł.

Gdzie szukać biletów?

https://www.biletyautokarowe.pl/

https://busy.info.pl/

  1. Własny samochód

Dojazd własnym samochodem jest dyskusyjny. Wszystko zależy od długości urlopu. Do Granady jedzie się 3 dni, więc w dwie strony mamy już (minimum!) 6 dni trasy. Jeśli mamy miesięczny urlop, jak najbardziej polecam samochód. My podróżujemy na trasach Polska-Hiszpania wyłącznie samochodem, ale wiem, że dla niektórych może być to problem. Trzeba się do takiej podróży dobrze przygotować. Po pierwsze wybieramy trasę. Dwie najbardziej optymalne to trasa przez Francję do Bordeaux, następnie Pampeluna, Madrid i dalej do Granady. Łączna liczba kilometrów to około 3100, przeliczając z Łodzi ze względu na jej centralne położenie.

Druga trasa nakazuje nam pojechać we Francji na Lyon, następnie Barcelona, Valencia i Granada. Obie trasy mają podobną odległość, lecz trochę różnią się czasem przejazdu. Tak naprawdę wybór zależy od naszej preferencji, jakie inne miasta po drodze chcemy zobaczyć.

Za ile?

Ciężko to określić, cena zależy od silnika, rodzaju paliwa, wybranej trasy oraz od ciężkości nogi kierowcy ;)

1,6 LPG – około 800zł w jedną stronę (+ koszt benzyny)

2.0 DIESEL- około 1000 zł w jedną stronę

Niestety nie pomogę w wycenie samochodu napędzanego benzyną i nie wiem czy ktokolwiek zdecydowałby się na taką podróż benzyniakiem :)

Pomocna może być stronka https://www.viamichelin.pl, na której, po wpisaniu trasy, rodzaju samochodu i spalania, dostaniemy przybliżony kosztorys podróźy: paliwo + opłaty drogowe. Z doświadczenie wiem, że opłaty autostradowe we Francji wynoszą około 70e. Jest to koszt dwóch noclegów w hotelu, więc ja preferuję drogi darmowe we Francji, a w zamian za to rezerwuję noclegi po drodze. To zależy od osobistych preferencji- jeśli ktoś woli jechać szybciej, a nie nocować w hotelu, wybiera autostrady.

3 dni? To gdzie spać w trasie?

Bardzo ważne jest zarezerwowanie sobie hoteli na czas przejazdu. Jeżeli kierowca jest przyzwyczajony do długich tras, przejedzie Niemcy bez problemu ze względu na ogromną liczbę darmowych autostrad. We Francji warto zarezerwować sobie nocleg na www.booking.com. Dla osób szukających ekonomicznych noclegów polecam sieci Première Classe®, Ibis Budget i F1. Noclegi kosztują od 27-35e za dwu (czasami trzy) osobowy pokój.

Ahoj!