Master GEMMA
Con este artículo queremos promocionar los estudios de Gemma en Polonia. Comparamos las ciudades de Granada y Oviedo. Todos los detalles están disponibles en la página web oficial del proyecto. Si estás interesado en un vídeo sobre los estudios de Gemma en Lodz, escríbenos :)
Máster Erasmus Mundus en Estudios de las Mujeres y de Género
Cześć!
Kochani, zapraszamy Was dziś na studia! Tak, wszystkich… bo to wyjątkowe studia. Poszerzają horyzonty, pokazują problemy, uczą tolerancji, przyjaźni i wrzucają w międzynarodowe środowisko.
GEMMA to dwuletni, interdyscyplinarny program magisterski, w którym studiujemy na dwóch różnych uczelniach, w dwóch różnych krajach, otrzymując podwójny tytuł magistra i podwójny dyplom z zakresu gender studies, uznawany przez wszystkich członków programu. To projekt, który oferuje nam Universidad de Granada we współpracy z 7 innymi uniwersytetami, w tym z jedynym polskim uniwersytetem – Uniwersytetem Łódzkim. Rekrutacja do 13-tej edycji (2019-2021) rusza już 2-go stycznia 2019, więc przeczytaj ten artykuł do końca, bo być może prześlesz go komuś wyjątkowemu, komu takie studia zmienią życie… bo nam na przykład zmieniły : )
Oczywiście, jeżeli wolisz format video, to zapraszamy Cię do obejrzenia:
Zaczynamy!
- Co to są studia GEMMA?
- Jakie uniwersytety biorą udział w projekcie?
- Jak aplikować na studia i o stypendium Erasmus Mundus?
- Jakie przedmioty są oferowane w ramach studiów?
- Nasze osobiste doświadczenia z Gemma
1. Co to są studia GEMMA?
Są to wspólne europejskie studia z zakresów problematyki kobiet i problematyki gender. To chyba najlepsza definicja, jaka przychodzi mi do głowy. Są to studia drugiego stopnia, które realizujesz w dwóch różnych krajach i w toku których poznajesz problematykę wizerunku kobiet, historii kobiet, ich edukacji, psychologii, przemocy wobec nich… Można by długo wymieniać, ponieważ sam wybierasz sobie interesujące Cie przedmioty. Projekt skierowany jest zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn i aplikują rzeczywiście wszyscy. Z nami studiowały osoby z Maroko, USA, Tajlandii, Włoch, Boliwii, Meksyku, Brazylii, Chile, Hiszpanii…
W ramach studiów poznajesz zagadnienia z obszaru filozofii, socjologii, psychologii, sztuki, filmu, literatury…, a to wszystko z perspektywy studium kobiet. Masz międzynarodową grupę, dzięki której na własnej skórze przekonujesz się, jak to jest urodzić się, wychować i żyć w danym społeczeństwie. Nie czytasz książek np. o sytuacji kobiet w Meksyku. Masz w grupie Meksykankę, która o tym opowiada. Pokazuje zdjęcia, fragmenty filmów cytuje literaturę meksykańską. To się tyczy każdego kraju, na którego przedstawiciela, bądź przedstawicielkę masz szczęście trafić w przeciągu tych dwóch lat. My osobiście, choć np. nigdy nie interesowaliśmy Tajlandią, zaintrygowaliśmy się opowieścią dziewczyny o Bangkoku. Jej relacje zrobiły na nas ogromne wrażenie. Swoje słowa popierała konkretną literaturą i filmem. I nie mówimy tu rzecz jasna o amerykańskiej komedii „Kac Vegas w Bangkoku”, choć od czasu studiów, zupełnie inaczej odbieramy ten film, gdy natrafimy na niego gdzieś w czeluściach telewizji.
Studium Kobiet w Oviedo
Studium Kobiet w Granada
Skąd taki pomysł?
Kiedy kończyłam już studia magisterskie na Politechnice Łódzkiej, pewna młoda pani doktor od etyki zapytała mnie ze zdziwieniem: „dlaczego ukończyła pani studia licencjackie z filozofii? Jest pani moją pierwszą studentką po takim kierunku, co pani dały takie studia?” Odpowiedziałam jej prosto z mostu, bez najmniejszego namysłu i Wam teraz też odpowiem tak samo: „cieszę się, że skończyłam filozofię, bo gdy oglądałam ostatnią część Shreka, to wiedziałam co to jest ontologiczny paradoks, o który opierała się cała ostatnia część kreskówki”. Nie jej mina nie była bezcenna :). Sama była absolwentką filozofii, więc od razu zrozumiała mój przekaz pomiędzy wierszami. To nie chodzi o bajkę, nie chodzi o trudne słowa i o kolekcję dyplomów na ścianie. Chodzi o to, co nam umyka, gdy brakuje nam wiedzy. My nie wiemy, że nie wiemy. Potrafimy przejść obok w zupełnej niewiedzy, że coś przeoczyliśmy, czegoś nie poznaliśmy i czegoś nie rozumiemy. Śmiejemy się z napisanego scenariusza, bo taki był zamysł scenarzysty, ale nie zawsze rozumiemy i nie zawsze krytycznie potrafimy ocenić kontekst. Śmieszyła nas scena transseksualnej prostytutki z Bangkoku, bo miało być to śmieszne w zamyśle autora. Tyle.
A teraz wyobraź sobie, że rozmawiasz z mieszkanką Bangkoku o jej mieście, o sytuacji kobiet czy transseksualistów. Film nadal śmieszy, ale rozumiesz o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi. I właśnie tak jest z tymi studiami. Nadal śmieszą Cie te same filmy i lubisz te same książki, ale patrzysz na nie z innej perspektywy. Przez dwa lata studiów poznajesz zagadnienia, obok których przechodzisz codziennie, nie widząc, co mogą one skrywać. Jaka jest ich etymologia, co one oznaczają i jak je zrozumieć.
Oglądasz śmieszne reklamy na YouTube? Z cyklu „zakazane reklamy”? Które w 90% ukazują w przedmiotowy sposób kobiety. Są zabawne, no nie? Do tego zakazane…, a zastanawiasz się dlaczego? W którym momencie takie reklamy w ogóle zaczęły powstawać i dlaczego są zakazane? Dlaczego w Polsce? Dlaczego w Indiach? Dlaczego w…
Tak, wiem. Możesz teraz powiedzieć, że tak na prawdę każde studia społeczne czy humanistyczne zmienią Twój codzienny punkt widzenia i poszerzą wiedzę. Owszem, tak jest. Każde! Ale nie każde realizujesz w środowisku międzynarodowym. Nie każde gwarantują Ci studia w dwóch językach, w dwóch krajach. Nie każde kończą się uzyskaniem podwójnego magistra. Nie każde można realizować ze stypendium Erasmusa i nie każdych… no właśnie! Meritum na koniec! Nie każdych koordynatorem jest hiszpańska uczelnia! A o to tutaj chodzi :).
Więc jeżeli studiując w Polsce, chcesz skończyć hiszpańską uczelnię, studiować w Oviedo lub Granadzie i poznać studentów z Hiszpanii i Krajów Latynoskich (a przy okazji innych, ze wszystkich krańców świata) to przemyśl propozycję projektu GEMMA.
A jeżeli Ty na studia się już nie wybierasz, to liczymy, że wiesz komu przekazać ten artykuł: )
2. Jakie uniwersytety biorą udział w projekcie?
- Universidad de Granada, España (Koordynator Projektu)
http://internacional.ugr.es/pages/movilidad/estudiantes/entrantes
Osoba kontaktowa: Adelina Sánchez
- Universidad de Oviedo, España
http://www.uniovi.es/internacional/extranjeros
Osoba kontaktowa: Isabel Carrera
- Uniwersytet Łódzki, Polska
Osoba Kontaktowa: Aleksandra Różalska i Grażyna Zygadło
- Universidad de Bologna, Italia
- Universidad de Utrecht, Holanda
- Universidad de Hull, Reino Unido
- Universidad de York, Reino Unido
- Central European University, Budapest; Hungría
Jeżeli chodzi o język hiszpański i Hiszpanię, możesz np. studiować rok w Polsce, w Łodzi, a na drugi rok studiów wyjechać do Oviedo albo do Granady. Osobiście polecamy Oviedo, ale to nasza subiektywna ocena J. Możesz również pojechać na pierwszy rok studiów do Hiszpanii, a na drugi wrócić do Polski i pracę magisterską napisać w Polsce. Wybór należy do Ciebie. My studiowaliśmy rok w Oviedo. Jeżeli chodzi o Granadę, to byliśmy tam jeden semestr, również uczestniczyliśmy w kilku zajęciach i spotkaniach w ramach Gemma, natomiast było to całkowicie dobrowolne i prywatne, ponieważ nie można studiować jednego roku w Oviedo, a drugiego w Granadzie. Cały program studiów opiera się o mobilność. Musisz wyjechać i studiować w dwóch różnych krajach. Jeżeli chodzi o znajomość języków, to musisz znać dwa z trzech: hiszpański, angielski albo włoski.
3. Jak aplikować na studia i o stypendium Erasmus Mundus?
Wszelkie informacje formalne, znajdziesz pod linkiem: http://masteres.ugr.es/gemma-es/pages/inscripcion
Rekrutacja rusza 2-go stycznia 2019 i trwa do 15-go lutego 2019.
4. Jakie przedmioty są oferowane w ramach studiów?
UNIWERSYTET ŁÓDZKI:
- Gender Representations In Advertising
- War and Imperialism: Postcolonial and Feminist Perspective on Nationalism
- Gender and Academic Creative Writing
- Intersectionality and Audience Analysis in Feminist Classroom
- La Frontera and the New Mestiza Consciousness
- The Body in Feminist Theory and Practice
- Human Rights and Gender
- Introduction to Gender In Postmodern Visual Culture
- Men and Masculinities
- Intersectionality and Audience Analysis in Feminist Classroom
- Gender and Welfare State
- Feminist Literature and Philosophy
UNIVERSIDAD DE OVIEDO:
- Diversidad cultural, diasporas y globalización
- Genero y Educación
- Igualdad de oportunidades en el trabajo, el empleo y la ciudadania
- Literatura, identidad nacional y genero
- Violencia contra las mujeres
- Genero, teoria y practica cinematograficas
- Nation and Gender
- Space, Body, Gender
- Specialized Research Seminar: Contemporary Textual and Cultural Studies
- Women in European Texts
- Women in Film and the Visual Arts
- Postcolonialism, Diasporas and Representation of Women
UNIVERSIDAD DE GRANADA:
- Gender, Art and Literature
- Gender, Culture and Development: Africa
- Las mujeres en la Antiguedad Clasica
- Feminist Research
- Medicalisation and Suffering. Women who use legal and illegal drugs
- Gender and Archaeology
- Genero, cuerpo y mujeres en la historia de Occidente
5. Nasze osobiste doświadczenia z Gemma
My byliśmy w Oviedo przez dwa semestry. Uczestniczyliśmy w kilku zajęciach z programu Gemma. Najmilej wspominamy zajęcia z kinematografii, przemocy wobec kobiet oraz Space, Body, Gender. Plan zajęć w Oviedo jest bardzo przyjemny, bowiem mamy tylko jedne zajęcia dziennie (trwają od dwóch do czterech godzin) przez cały semestr. W Granadzie system też był fajny, ale nieco inny. Zajęcia były kilka razy w tygodniu, ale cały kurs trwał miesiąc-dwa. Później wybierało się kolejny. Oba mają swoje plusy i minusy, zależy czy chcesz najpierw mieć dużo zajęć, aby później trochę odpocząć i ponownie wrócić do intensywnej nauki. Czy też wolisz cały semestr mieć takie samo, ale za to lekkie obłożenie przedmiotami.
Atmosfera na uczelni w Oviedo była bardzo przyjacielska i domowa. Bardziej, niż na Uniwersytecie w Granadzie. Kłopot Granady naszym zdaniem polega na tym, że jest to duży uniwersytet, na którym jest bardzo dużo gości, dużo studentów zagranicznych, wielu Erasmusów i ogólnie łatwo można zaginąć w tłumie ludzi… Dodatkowo jest mnóstwo turystów. W Oviedo sytuacja jest o wiele milsza. Nie ma wspomnianych przed chwilą turystów, wszyscy mówią „ładnie po hiszpańsku”- ach ten andaluzyjski akcent w Granadzie :). Jest niewielu zagranicznych studentów i wszystko jest o wiele lepiej zorganizowane. Oczywiście zarówno na zajęciach w Granadzie, jak i w Oviedo byli zapraszani goście, odbywały się dodatkowe konferencje, spotkania, całość programowa była tu i tu zachowana. Więc jeżeli chodzi o sam aspekt edukacyjny, to myślę, że nie ma dużej różnicy. Chociaż jak tak się teraz na bieżąco zastanawiamy to w Oviedo było o wiele więcej wydarzeń pobocznych (wystaw, konferencji, prezentacji). Byliśmy np. w Avilés, na prezentacji książki i wystawie w Centro Niemeyer. Bilety dostaliśmy od Pani Koordynator Programu Gemma.
Różnica pojawia się również w odniesieniu do uczelni jako do całości, do tak zwanej potocznie papierologii i organizacji. W Oviedo załatwienie dokumentów i kontakt z sekretariatem był o wiele łatwiejszy i płynniejszy. Nawet dokumenty otrzymaliśmy zaledwie dwa miesiące po terminie. W Granada czekaliśmy bagatela siedem miesięcy… Naszym zdaniem, jeżeli chcesz poszaleć ze studentami z Erasmusa, to wybierz Granadę. Jeżeli chcesz zatopić się w prawdziwy hiszpański klimat i zamieszkać wyłącznie wśród Hiszpanów, to zdecydowanie polecamy Oviedo. Również w Oviedo mieliśmy bardziej międzynarodowe środowisko. W Granadzie większość studentów była z Hiszpanii i Włoch. W Oviedo, jak już wspominaliśmy, byli studenci m.in. z Tajlandii, Maroko czy USA. W Oviedo koszty utrzymania i wynajmu mieszkania, były i wiele niższe, niż w Granadzie. Jeżeli interesuje Was więcej naszych prywatnych spostrzeżeń na temat studiowania w Oviedo, to dajcie znać. Zrobimy o tym osobny film, aby nie odbiegać tutaj za bardzo od tematu.
Druga Mobilność
Program GEMMA oferuje również możliwość drugiej mobilności poza Europą i odbycie stażu w różnych instytucjach. W programie udział biorą uniwersytety takie jak: Uniwersytet Buenos Aires (Argentyna), State University of Campinas w Sao Paulo (Brazylia), Uniwersytet Chile (Chile), Florida International University (USA) czy National University of Colombia (Kolumbia).
W ramach programu Erasmus Mundus, możesz wnioskować o przyznanie stypendium obejmującego opłatę studiów (las tasas de matrícula), opiekę medyczną, koszty podróży i pobyt na uczelni.
Aby przystąpić do rekrutacji, musisz mieć ukończone studia licencjackie. Dokładnie musisz posiadać ukończone minimum 3 letnie studia i zdobyć 180 ECTS.
Wszelkie szczegóły, znajdziesz pod linkiem: http://masteres.ugr.es/gemma