A no normalnie. Siedzisz sobie wygodnie w fotelu z laptopem na kolanach, pracujesz i nagle czujesz jak podłoga lekko trzęsie ci się pod nogami. Szybkie spojrzenie na półkę czy nic nie leci- nic. Ok, czyli było lekkie.

– Serio w Hiszpanii są trzęsienia ziemi??

– Serio, serio

To, które natchnęło mnie do wpisu miało miejsce wczoraj 03-11-2017 18:19:03 (GMT+0100), w Andaluzji, dokładnie na morzu, 61.9 km od Torremolinos i miało moc 4 w skali Richtera (trzęsienia powodujące uszkodzenia rozpoczynają się od 4.9). To konkretne najbardziej odczuwalne było w Maladze. Jak donoszą wiadomości zarejestrowano wiele zgłoszeń na telefon alarmowy 112, na szczęście nie odnotowano strat materialnych ani nic nikomu się nie stało, skończyło się jedynie na niepokoju.

 

 

Trzęsienie to miało aż 5 wtórnych replik: o 18:22, 18:23, 18:26, 18:29 i 18:42 o lekkich intensywnościach 2.0-2.5 Takie lekkie drżenia nie są już odczuwalne.

 

Samo uczucie lekkiego trzęsienia ziemi jest dziwne i niekomfortowe. Mózg nagle nie wie o co chodzi. Niby siedzisz w domowym fotelu, a się trzęsiesz. Wiesz, że nie masz nad tym kontroli i nie wiesz co będzie za chwilę…

 

Styczeń 2016

Hiszpania niestety jest krajem zagrożonym wstrząsami ziemi. Niecały rok temu, w styczniu 2016 roku odnotowano silne trzęsienie o mocy 6.3 w skali Richtera, do którego doszło około 70km od linii brzegowej Maroco, a które najbardziej odczuwalne było w Melilli i na ogromnym obszarze od Malagi, poprzez Seville na Granadzie kończąc. Przestraszeni ludzie powychodzili na ulicę, w domach skakały przedmioty, a nawet przesuwały się meble. Najbardziej ucierpiała wspomniana wyżej Melilla, czyli jedno z hiszpańskich miast w Maroco.

 

 

 

Maj 2011

Jedno z poważniejszych w skutkach trzęsień miało miejsce w maju 2011 w okolicy miasta Murcia. Wstrząs o sile 5.3 w skali Richtera spowodował znaczne szkody w mieście Lorca, zginęło 8 osób, a prawie 170 zostało rannych. Zawalił się także tunel na autostradzie śródziemnomorskiej A7. Trzęsienie odczuwalne było nawet w oddalonym o 400 km Madrycie.

 

 

Patrząc historycznym okiem, ogromne trzęsienia ziemi miały miejsce w Hiszpanii w latach 1431, 1680 i 1884. Naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie przewidują kolejne zagrożenie w tej postaci, a Andaluzja jest regionem najbardziej niebezpiecznym pod tym względem.  Zdaniem Ernesto Carreño oraz Instituto Geografico Nacional największe zagrożenie występuję u zbiegu prowincji Granada, Jaen i Almeria. Siła kolejnego wstrząsu może wynosić 6.5 w skali Richtera.

Bieżące trzęsienia można śledzić na stronie https://www.meteosolana.net/terremotos-recientes/mapa-de-terremotos-recientes-en-espana/

 

Jak się zachować?

Co zrobić, gdy nagle ziemia za trzęsie ci się pod nogami? Oczywiście mowa tu o lekkich drganiach, bowiem w świetle ostatnich trzęsień, które miały miejsce w Meksyku czy krajach Azjatyckich to fragment skierowany do osób, których lekki wstrząs może wprowadzić w panikę, szczególnie jeśli nie wiesz, że może ono mieć miejsce w Hiszpanii. W żadnym razie nie jest to survivalowy podręcznik walki o przeżycie.  Po pierwsze nie panikuj! To podstawa. Pomyśl, że najczęściej wstrząs trwa zaledwie minutę. Bezpiecznie jest schować się pod stołem, biurkiem czy we framudze drzwi. Ważne, aby nie przebywać obok szkła; okien, drzwi balkonowych czy nawet jakiś szklanych, dużych elementów wystrojowych typu wazony, lustra, bowiem najzwyczajniej w świecie mogą nas pokaleczyć. Nigdy nie należy w panice uciekać z budynku. Schowaj się i przeczekaj. Natomiast jeśli akurat spacerujesz ulicą i jesteś na zewnątrz, staraj się oddalić od budynków, słupów, jednym słowem od wszystkiego co może na ciebie spaść.

 

Skalę odczuwania wstrząsów przenieśliśmy poglądowo na poniższą mapę. Ja wstrząs odczułam w Motrilu, a jego źródło było w miejscu czerwonego punktu… nic więcej chyba nie trzeba dodawać. Siła jest ogromna i niesię się na ogromną przestrzeń.

Źdódło:

 

 

[sharethis-inline-buttons]