Kokainowe Wybrzeże, Cocaine Coast, Fariña

Właśnie  skończyliśmy oglądać serial Fariña. 10 odcinków zrobiliśmy w dwa dni, bo serial jest naprawdę dobry i szczerze go polecamy. Mieszkaliśmy w Asturii, więc po sąsiedzku od Galicji i byliśmy przez ten czas chyba w większości północnych portów, dlatego historia zwykłych rybaków, którzy szmuglują papierosy korzystając z luki prawnej stała się nam dość bliska i odebraliśmy ją jako swojską, realistyczną opowieść w stylu „no jak byśmy tam byli”. Być może osoby nie związane w żaden sposób z Hiszpanią, szczególnie z północną Hiszpanią, nie odbiorą go tak pozytywnie, jak my- ale spróbujcie serial jest warty obejrzenia.

Na Dzień Dobry podrzucamy Kokainowe Wybrzeże trailer, żeby lepiej się czytało dalszą część artykułu : )

Serial Kokainowe Wybrzeże – trochę faktów

A teraz trochę faktów. Zapewne większość z Was widząc tytuł filmu, szukając nowości Netflix, czy czytając o nim, rzuci hasło „hiszpańskie Narcos”. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się napisać ten artykuł. Fariña to nie hiszpańskie Narcos. Serial różni się pod chyba wszystkimi względami, prócz narkotyków, które i tak są tylko głównym bohaterem w połowie, bo drugą połowę zajmują papierosy.

Zacznijmy więc od początku, mianowicie od tego, że jest to serial hiszpański  Fariña, który emitowany był na Antenie 3. Wykupiony przez  Netflix i wypuszczony na jego platformie pod  tytułem Cocaine Coast, a w Polsce- Kokainowe Wybrzeże. Za głównego bohatera można uznać Sito Miñanco, choć raczej skłanialibyśmy się do stwierdzenia, że jest to historia rybaków. Raczkujących przemytników papierosów, niż jednego narkobosa. Całość ładnie zaaranżowana w klimacie lat 80’tych. Może prócz mega nowoczesnej lampy w „stylu Ikea”, którą miał Miñanco w swojej rezydencji w roku 1989. Stare małe samochody, przygnębiający galicyjski deszcz, wąskie uliczki, port … wszystko tak, jak być powinno. A nawet więcej- brak scen typu „amerykański serial”, gdzie magazynek ma 50 naboi, czy fontanny krwi.

W Hiszpanii ludzie nie strzelali do siebie, jak do kaczek i jest to fajnie pokazane w tym serialu. Od razu widać społeczne różnice (społeczne, polityczne, ustrojowe, w zasadzie każde) pomiędzy Hiszpanią a Kolumbią czy Meksykiem. Oczywiście to wszystko są ekranizacje i trzeba mieć cały czas z tyłu głowy, że to wymyślony scenariusz, jednakże zarówno w przypadku Narcos, El Chapo czy właśnie Kokainowe Wybrzeże, możemy dostrzec część autentyczną, opartą na faktach z której warto wyciągnąć wnioski i coś zapamiętać :)

Fariña opowiada m.in. o Sito Miñanco, rybaku, który decyduje się dołączyć do przemytników  tytoniu, żeby zarobić pieniądze, których nigdy nie uda mu się zdobyć będąc rybakiem. Chciał wydać przyjęcie komunijne dla córki w drogiej restauracji, chciał mieć Marcedesa, żeby móc się pokazać. Chciał być po prostu szanowany- jak sam mówił, w jednym z pierwszych odcinków. W tym wszystkim przychodzi jednak chciwość. Trochę się pogubił robiąc krok dalej i nawiązując współpracę z Kolumbijczykami. Główną rolę Ballesterosa, faktycznie zagrał Kolumbijczyk – Juan Pablo Shuk, natomiast panamską piękność, dla której Sito zostawia żonę, zagrała barcelońska aktorka Jana Pérez. Szkoda, że nie pokusili się o angaż dla prawdziwej Panamki, byłoby całkowicie realistycznie :) Choć musimy przyznać, że aktorzy dobrani byli całkiem nieźle w stosunku do prawdziwych postaci. Szczególnie sympatyczny starszy Pan w wielkich okularach, który zagrał  Charlína.

Ale idziemy dalej- nie będziemy zdradzać fabuły filmu, choć jest oparta ściśle na faktach i większość postaci jest realistyczna, więc może je znacie i wiecie co się wydarzyło w Galicji w latach 80-tych ;) Wróćmy jednak do samego filmu i obsady aktorskiej.

Aktorzy Kokainowe Wybrzeże

Kto jest kim w Fariña, czy też jak wolicie w Kokainowym Wybrzeżu? Aktorzy, Obsada Kokainowe Wybrzeże.

 

Sito Miñanco

Javier Rey to Sito Miñanco / José Ramón Miñanco Prado Bugallo. Aresztowany w  1994 roku i skazany na 20 lat więzienia za handel narkotykami. Ujrzał jednak wolność już po 7 latach, aby w 2018 zostać ponownie aresztowanym, w Algeciras niedaleko Gibraltaru.

Laureano Oubiña

Carlos Blanco to Laureano Oubiña, który po spędzeniu kilku ostatnich lat w więzieniu, jest już na wolności.

Manuel Charlín

Antonio Durán Morris to Manuel Charlín, który został zwolniony z więzienia w 2010 roku. Spędził w nim dwie dekady, za handel narkotykami i pranie brudnych pieniędzy. Krótko przed jego zwolnieniem, w ramach operacji Repesca zatrzymano członków jego rodziny.

Terito

Manuel Lourenzo to Terito / Vicente Otero. W serialu jego postać jest przedstawiana jako spokojny mężczyzna, który chce pozostać w biznesie tytoniowym i nie wchodzić w świat narkotyków.

Ballesteros

Juan Pablo Shuk to Ramón Matta Ballesteros, kolumbijski przemytnik powiązany z kartelem z Medellin i kartelem Guadalajara. Obecnie odbywa karę  dożywocia w więzieniu o maksymalnym rygorze w Kolorado.

Camila Reyes

Jana Pérez to filmowa Camila Reyes a w rzeczywistości Odalys Rivera, siostrzenica byłego ministra. Rzeczywiście była drugą żoną Miñanco.

Carmen Avendaño

Iolanda Muiños to Carmen Avendaño, ucieleśnienie walki matek z handlarzami narkotyków. Prezes i Koordynatorka fundacji Erguete. Była ona pionierem w walce z handlarzami w regionie Galicji.

Sierżant Castro

Tristán Ullóa to Sierżant Castro, a w rzeczywistości jest to postać inspirowana Enrique León. Sam Ulloa konsultował się z nim podczas przygotowywania swojej postaci. Castro, policjant z lat 80-tych, a obecnie komisarz, jest jednym z niewielu, którzy wiedzą tak dużo na temat przemytu i handlu narkotykami w Galicji.

Sito Miñanco, el Escobar español?

Sito Miñanco, hiszpański Pablo Escobar o nieobliczalnej fortunie?

José Ramón Pardo Burgallo urodził się w Cambados (Pontevedra) w roku 1955. Jest to miasto z ponad 13.000 mieszkańcami, stolica Abarino znajdującej się w centralnym punkcie Rias Baixas. Jego gospodarka tradycyjnie opiera się na morzu, a teraz także na turystyce. Rodzina Pardo Burgallo z pokolenia na pokolenia żyła z połowów. Miñanco zaczął przemycać tytoń, aby skończyć na kontaktach z kartelem Medellin: Jorge Luisa Ochoa. Jedynym, który Pablo Escobar nazwał kiedyś “patronem”. Sito przejął ruch haszyszu, a później kokainy, stając się milionerem. Inwestował nie tylko w luksusowe samochody, ale również lokalny klub piłkarki, który chciał wprowadzić do wyższej ligi.  Wspierał finansowo sąsiadów i dbał o pozycję szanowanego obywatela. W 2015 roku jego majątek oszacowano na 15 milionów euro, w tym 171 nieruchomości i 139 kont bankowych, które są już zablokowane.

Sito Miñanco dziś

Zdjęcie: Emilio Moldes, La vos de Galicia

Naszym zdaniem historia jest zupełnie inna, bo i realia hiszpańskie były inne od tych kolumbijskich. Każdy jednak sam, musi wyrobić sobie zdanie o tym serialu, więc zachęcamy do obejrzenia. Na koniec podrzucamy trochę fotek z planu, dla tych, którzy już obejrzeli Narkotykowe Wybrzeże.

Gdzie kręcono serial Kokainowe wybrzeże, Cocaine Cost, Fariña ?

Jeżeli interesuje Was tematyka serialu Kokainowe Wybrzeże, chcecie poznać miejsca, gdzie go kręcono albo poznać przetłumaczoną na język polski ścieżkę muzyczną, tudzież interesuje Was jakiś inny aspekt tej historii, dajcie znać w komentarzu, a może uzupełnimy artykuł o kolejne treści : )

Ahoj!

Bibliografia: Artykuł powstał w oparciu o przekazy z portali informacyjnych: elnortedecastilla.es, elmundo.es, elconfidencial.es, elpais.es.


Jeżeli interesują Cię różne luźne kwestie związane z Hiszpanią, koniecznie zajrzyj do naszego działu CODZIENNOŚĆ – TUTAJ